Refluks w ciąży

Stomach problemNa refluks cierpi coraz więcej osób – staje się on poniekąd schorzeniem typowym dla społeczeństwa, które ciągle je w biegu, ma nieprawidłową dietę, a przy tym zły tryb życia. Powstawaniu refluksu sprzyja również otyłość, która jest coraz częstszym problemem nawet u osób młodych. Istnieje jednak stan, w którym choroba refluksowa atakuje prawie zawsze, ale jednocześnie mija praktycznie całkowicie po powrocie do normalnego stanu. Mowa oczywiście o ciąży oraz dolegliwościach, które jej towarzyszą.

Czym jest refluks w ciąży?

Przede wszystkim nie należy mylić refluksu w ciąży z poczuciem zgagi oraz odbijania czy nawet wymiotami w pierwszym trymestrze. Wówczas dochodzi do zupełnie innych mechanizmów, które zazwyczaj są przejściowe oraz mają związek ze zmianami hormonalnymi. O typowym refluksie mowa dopiero od początku trzeciego trymestru – to wówczas stan fizjologiczny organizmu oraz poziom hormonów sprawiają, że kobieta czuje się coraz gorzej, zaś lekarze stwierdzają refluks.

Choroba refluksowa w ciąży nie jest niczym niezwykłym – praktycznie większość ciężarnych, bo ponad 80%, cierpi z powodu dolegliwości z nią związanych. Jej pojawienie się wynika z dwóch istotnych kwestii. Przede wszystkim rosnący płód, w ostatnim trymestrze już dość duży, zaczyna więc uciskać żołądek, powodując wylewanie się soków do przełyku, a w niektórych przypadkach (np. w ciążach mnogich) również przepuklinę żołądkową. Z drugiej strony mięsień zwieracza dolnego przełyku zostaje osłabiony przez dominujący w organizmie ciężarnej kobiety progesteron. Te dwa czynniki sprawiają, że refluks nie tylko jest często spotykany u kobiet ciężarnych, ale również zazwyczaj znika po porodzie.

Jak objawia się refluks i jak sobie z nim radzić?

Refluks u ciężarnych objawia się dokładnie tak samo, jak u osób nie będących w ciąży. Dominującym objawem jest rzecz jasna zgaga, która może mieć różne nasilenie: od łagodnej, aż po wywołującą mdłości czy prowadzącą do wymiotów. Co więcej, pojawia się charakterystyczne pieczenie w przełyku, na wysokości mostka. Możliwe jest również pojawienie się w ustach posmaku kwaśnego, bądź gorzkiego.

Z refluksem w ciąży trzeba radzić sobie przede wszystkim metodami naturalnymi. Należy pamiętać, że przyjmowanie wszelkich leków należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę – większość leków na refluks i zgagę, ze względu na swój skład, nie może być podawana kobietom ciężarnym. Przyjmowanie nieprawidłowych leków może przyspieszyć akcję porodową, spowodować uszkodzenie płodu czy nawet, w skrajnych przypadkach, zagrożenie życia matki i dziecka. Z tego powodu lekarze zalecają kobietom ciężarnym przede wszystkim dbanie i prawidłową dietę.

Konieczne jest ograniczenie posiłków ciężkostrawnych, a także zbyt słodkich czy ostrych. Potrawy należy spożywać w mniejszym porcjach, ale za to częściej. Dodatkowo, posiłki należy jeść w pozycji siedzącej, zaś po jedzeniu wytrzymać w niej jeszcze przynajmniej pół godziny – pozycja leżąca sprzyja pojawieniu się objawów refluksu, zwłaszcza po jedzeniu.

Kup poradniki o Refluksie

5 Odpowiedzi do Refluks w ciąży

  1. Aldona napisał(a):

    Refluks w ciąży towarzyszył mi praktycznie przez całą drugą połowę. I wcale nie jest tak, że jadłam jakieś fast foody. Wiadomo, że w ciąży dba się o siebie szczególnie, ja też tak miałam. Lekarz powiedział, że po prostu wiele się nie da zrobić, trzeba odpoczywać. I rzeczywiście, jak bardzo bym nie zmieniła diety, to i tak nic się nie zmieniało. Cały czas zgaga i refluks.

  2. Kumaty napisał(a):

    Nie trzeba jeść fast foodów, żeby mieć refluks, choć oczywiście one mają spory wpływ na jego występowanie. Najgorsze jest to, że wielu lekarzy tak na prawdę nie pyta pacjentów o sposób odżywiania, albo zadowala się odpowiedzią, że „jedzą w domu”. Tymczasem często znacznie zdrowiej by zjedli w restauracji niż zajadali się smażonym bekonem i białą kiełbasą w domu. A potem lament, że choroby i nadwaga.

  3. Marysia napisał(a):

    No to mnie pocieszyliście, bo jestem w piątym miesiącu ciąży i mam taki refluks, że czasami myślę, że skończy się niezłymi wymiotami. Zwłaszcza, że brzuch mam już taki, jakbym miała zaraz rodzić 🙂 Jest to chyba najbardziej męczące z całej ciąży, gdyby nie refluks to byłoby super, bo nie mam żadnych innych objawów.

  4. Sarah napisał(a):

    Ja nie był świadoma że rafluks zaczął się już jak byłam w ciąży. Silne objawy odczilam dopiero po porodzie, naprawdę cierpię bez leków nie mogę funkcjonować normalnie. Jestem na diecie, a mimo to czasem i tak wymiotuje. To jest straszne 🙁 myślę i drugiej ciąży, boje się, nie wiem jak przebiega leczenie refluksu w ciąży, prawdopodobnie nie można zażywać żadnych leków. Proszę piszcie jeśli ktoś zmaga się z podobnym problemem.

  5. Amanda Alexjejewna napisał(a):

    Witam, jestem w 4 miesiącu ciąży. Refluks mam od samego początku, najpierw dzięki hormonom a teraz brzuch już rośnie, więc uciska mi porządnie żołądek. Cały czas mam nudności i wymiotuje a zmiana diety wcale nie pomaga ( gotowanie na parze + wybrane produkty – bardzo niewiele). Rada? Nie ma żadnej. Przeżyć i nie dać się zwariować. Mówią, że po porodzie ustąpi…Cóż mam jeszcze 5 miesięcy i się przekonamy.
    Pozdrawiam wszystkie przyszłe mamy – damy rade! Dla naszych dzieci!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 85 = 95