Czym jest i jak leczyć zapalenie mieszków włosowych?

Czym jest i jak leczyć zapalenie mieszków włosowych?
5 (100%) 6 Głosów

Zapalenie mieszka włosowego to powszechne zjawisko dotykające znacznej części populacji. Bolesne zaczerwienia oraz obrzęki powstające na skutek depilacji mogą sprawiać znaczny dyskomfort oraz problem w utrzymaniu codziennej pielęgnacji skóry.

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny

Wśród głównych przyczyn odpowiedzialnych za powstawanie niniejszego zaburzenia, możemy wyróżnić te pochodzenia infekcyjnego oraz nieinfekcyjnego. W przypadku tych pierwszych za powstanie stanu zapalnego w obrębie mieszka włosowego odpowiedzialne są grzyby, wirusy lub bakterie. Jednak najczęstszą przyczyną niniejszej choroby jest niewłaściwe przeprowadzanie depilacji skóry głowy, pach, nóg i okolic intymnych, w tym:

  • stosowanie starej maszynki jednorazowej;
  • dzielenie maszynki z innymi domownikami;
  • nieodpowiednie nawilżanie skóry przed zabiegiem depilacji;
  • nieodpowiednie pielęgnowanie skóry po zabiegu depilacji;
  • opłukiwanie skóry po depilacji brudną wodą; lub
  • depilacja skóry wrażliwej przy pomocy plastrów z woskiem lub depilatorów elektrycznych.

Zapalenie mieszka włosowego – objawy i przebieg

Najczęściej możemy spotkać:

  • zapalenie mieszków włosowych na nogach;
  • zapalenie mieszków włosowych okolic intymnych; oraz
  • zapalenie mieszków włosowych na głowie oraz twarzy.

Wśród objawów choroby możemy wyróżnić pojawienie się obrzęku oraz zaczerwienienia w okolicach mieszków włosowych. Uczucie uporczywego swędzenia, wysuszenia skóry oraz gromadzenia się ropy w miejscu ujścia mieszków włosowych.

Niewłaściwe leczenie oraz próby ponownej depilacji przy zastosowaniu nieprawidłowych metod, mogą doprowadzić do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego mieszka włosowego, znanego jako figówka.

Zapalenie mieszków włosowych – leczenie

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia niniejszego problemu jest laserowe usuwanie włosów, które chroni naszą skórę przed stanami zapalnymi związanymi z procesem niewłaściwej depilacji.

Depilacja laserowa odpowiedzialna jest za likwidację przyczyny problemu, czyli ponowne wzrastanie włosków. Już po kilku zabiegach przy pomocy niniejszej metody można całkowicie pozbyć się zbędnego owłosienia z nóg, pach, lub okolic intymnych. Zabieg ten jest całkowicie bezpieczny i jak do tej pory stanowi najskuteczniejszą z metod leczenia zapalenia mieszków włosowych.

Kup poradniki o Refluksie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 6 =