Czym jest i jak leczyć zapalenie mieszków włosowych?

Czym jest i jak leczyć zapalenie mieszków włosowych?
5 (100%) 6 Głosów

Zapalenie mieszka włosowego to powszechne zjawisko dotykające znacznej części populacji. Bolesne zaczerwienia oraz obrzęki powstające na skutek depilacji mogą sprawiać znaczny dyskomfort oraz problem w utrzymaniu codziennej pielęgnacji skóry.

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny

Wśród głównych przyczyn odpowiedzialnych za powstawanie niniejszego zaburzenia, możemy wyróżnić te pochodzenia infekcyjnego oraz nieinfekcyjnego. W przypadku tych pierwszych za powstanie stanu zapalnego w obrębie mieszka włosowego odpowiedzialne są grzyby, wirusy lub bakterie. Jednak najczęstszą przyczyną niniejszej choroby jest niewłaściwe przeprowadzanie depilacji skóry głowy, pach, nóg i okolic intymnych, w tym:

 • stosowanie starej maszynki jednorazowej;
 • dzielenie maszynki z innymi domownikami;
 • nieodpowiednie nawilżanie skóry przed zabiegiem depilacji;
 • nieodpowiednie pielęgnowanie skóry po zabiegu depilacji;
 • opłukiwanie skóry po depilacji brudną wodą; lub
 • depilacja skóry wrażliwej przy pomocy plastrów z woskiem lub depilatorów elektrycznych.

Zapalenie mieszka włosowego – objawy i przebieg

Najczęściej możemy spotkać:

 • zapalenie mieszków włosowych na nogach;
 • zapalenie mieszków włosowych okolic intymnych; oraz
 • zapalenie mieszków włosowych na głowie oraz twarzy.

Wśród objawów choroby możemy wyróżnić pojawienie się obrzęku oraz zaczerwienienia w okolicach mieszków włosowych. Uczucie uporczywego swędzenia, wysuszenia skóry oraz gromadzenia się ropy w miejscu ujścia mieszków włosowych.

Niewłaściwe leczenie oraz próby ponownej depilacji przy zastosowaniu nieprawidłowych metod, mogą doprowadzić do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego mieszka włosowego, znanego jako figówka.

Zapalenie mieszków włosowych – leczenie

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia niniejszego problemu jest laserowe usuwanie włosów, które chroni naszą skórę przed stanami zapalnymi związanymi z procesem niewłaściwej depilacji.

Depilacja laserowa odpowiedzialna jest za likwidację przyczyny problemu, czyli ponowne wzrastanie włosków. Już po kilku zabiegach przy pomocy niniejszej metody można całkowicie pozbyć się zbędnego owłosienia z nóg, pach, lub okolic intymnych. Zabieg ten jest całkowicie bezpieczny i jak do tej pory stanowi najskuteczniejszą z metod leczenia zapalenia mieszków włosowych.

Kup poradniki o Refluksie

3 Odpowiedzi do Czym jest i jak leczyć zapalenie mieszków włosowych?

 1. załamana pisze:

  Ja już nie wiem co jak mam leczyć zapalenie mieszków włosowych. Mój dermatolog powiedział aby przestała się golić .. Dla mnie to nie jest żadne rozwiązanie. Zna ktoś jakieś dobre rozwiązanie na mój problem?

  • Figa1 pisze:

   Fajną masz Panią Dermatolog :). Ogólnie wszyscy dermatolodzy to pic na wodę. Ja również miałam problem z zapaleniem mieszków włosowych i wzięłam sprawy w swoje ręce. Umówiłam się na wizytę w profesjonalnej klinice medycyny estetycznej – Clinica Cosmetologica w Gdańsku. Tam miałam przeprowadzone kilka zabiegów Laserem Vectus. Pozbyłam się problemu całkowicie i radzę ci zrobić to samo oraz zrezygnować ze swojego dermatologa 🙂

 2. Kika pisze:

  Cześć dziewczyny. Wiedzę, że nie tylko ja mam problem z zapaleniem mieszków włosowych. U mnie ta przypadłość występuje na udach. Na chwilę obecną stosuje krem przepisany przez dermatologa ale nic to nie daje. Jak tylko włosy zaczynają odrastać to problem pojawia się na nowo…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

80 − = 70