Krew w moczu – co może oznaczać?

Krew w moczu – co może oznaczać?
4 (80%) 4 Głosów

Krew w moczu, czyli, według specjalistycznego medycznego nazewnictwa, krwiomocz, to niepokojący objaw, który świadczyć o różnych poważnych procesach chorobowych, jakie zachodzą w naszym organizmie. 

Krwiomocz: co warto o nim wiedzieć?

Sama nazwa „krwiomocz”(albo inaczej hematuria), sugeruje obecność krwi w moczu. Jednak wiele osób cierpiących na hematurię nie zdaje sobie z tego sprawy. W takim wypadku mówimy o krwiomoczu mikroskopowym: obecność czerwonych krwinek nie jest bowiem możliwa do stwierdzenia gołym okiem, potrzeba badań moczu pod mikroskopem. W przypadku, gdy krew w sposób widoczny zmienia barwę moczu na czerwowną lub ciemnobrązową, mamy do czynienia z tak zwanym krwiomoczem makroskopowym.

Możliwe przyczyny krwiomoczu

Obecność w moczu czerwonych krwinek może wynikać z wielu dysfunkcji lub procesów chorobowych zachodzących w naszym organiźmie. Jedną z najczęstszych przyczyn krwiomoczu jest kamica nerkowa: w przypadku tej choroby, oprócz występowania krwi w moczu, pacjenci przeważnie skarżą się również na ból nerek, trudności w oddawaniu moczu, tępy ból brzucha a czasami równiez bezmocz. 

Inną częstą przyczynę występowania krwi w moczu może stanowić zapalenie kłębuszków nerkowych, którym często towarzyszy nadciśnienie tętnicze oraz obrzęki. W przypadku zapalenia kłębuszków nerkowych bezpośrednią przyczynę występowania krwi w moczu stanowią dysfunkcje pracy układu naczyniowego. Charakterystyczne dla hematurii w przebiegu chorób kłębuszków nerkowych jest zabarwienie moczu na kolor przypominający barwę coca-coli.

Kolejną z najczęściej obserwowanych przyczyn występowania krwi w moczu stanowi gruźlica nerek. Jest to choroba trudna w wykryciu, ponieważ przeważnie daje niespecyficzne objawy. Oprócz krwi w moczu są to również podwyższona temperatura ciała, bóle brzucha oraz nerek, trudności w oddawaniu moczu, uczucie parcia na pęcherz a także pieczenie lub ból podczas oddawania moczu.

Kolejne schorzenia oraz choroby nerek, które mogą dawać objawy w postaci występowania krwi w moczu, to torbielowatość nerek, zawał nerki oraz martwica brodawek nerkowych.

Warto wiedzieć: http://uro.net.pl – portal o kamicy nerkowej

Inne schorzenia mogące powodować występowanie krwi w moczu

Należy pamiętać, że występowanie krwi w moczu nie zawsze wiąże się ze schorzeniami występującymi w obrębie nerek, takimi  jak na przykład opisywana tutaj kamica nerkowa. Często przyczynę występowania krwi w moczu stanowią również rozrost lub zapalenie gruczołu krokowego. Czasami jednak, obecność krwi w moczu świadczyć o jeszcze poważniejszych kłopotach ze zdrowiem, a mianowicie z rozwojem choroby nowotworowej. Krew w moczu może występować w przebiegu nowotworów nerek, pęcherza moczowego, cewki moczowej oraz gruczołu krokokowego(prostaty). U dzieci występowanie krwi w moczu może świadczyć o obecności guza Wilmsa, który jest najczęściej spotykaną fomą choroby nowotworowej u osób młodych.

Czytaj tez: Kolka nerkowa – ważne informacje

W związku z możliwością wskazywania na rozwijający się w organiźmie proces nowotworowy, obecność krwi w moczu powinna w kazdym przypadku być poddawana konsultacji ze strony doświadczonego lekarza urologa.

Kup poradniki o Refluksie

2 Odpowiedzi do Krew w moczu – co może oznaczać?

  1. Yanosik pisze:

    U mnie krew w moczu pojawiła się w momencie kiedy najmniej się tego spodziewałem – byłem w dobrej formie, robiłem postępy i tak dalej. Ale potem tysiąc badań i nic nikomu nie wychodziło, aż się okazało, że diagnoza jest najbardziej zaskakująca – gruźlica nerek! Potwierdzone, więc czekam co będzie dalej, bo sam nie mam pojęcia jak leczyć tą chorobę.

  2. Alberto pisze:

    Dziwne, bo akurat lekarze powinni się spodziewać, że gruźlica nerek nie jest jakimś kosmicznym schorzeniem spadającym na człowieka znikąd. Ale czego wymagać od lekarzy, którzy przez lata spijają sobie z dzióbków zamiast rzeczywiście się kształcić i poznawać nowatorskie metody leczenia nie tylko gruźlicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 6 =