Przegląd tabletek na trądzik

Przegląd tabletek na trądzik
5 (100%) 12 Głosów

Trądzik w wielu młodzieńczym, a coraz częściej także dorosłym, jest dolegliwością, która odbija się negatywnie nie tylko na zdrowiu i wyglądzie, ale także psychice. W świecie promującym atrakcyjny wygląd twarz pełna bolących wyprysków nie daje o sobie zapomnieć. Dlatego walkę z uciążliwym trądzikiem prowadzić trzeba na kilku frontach. Jednym z nich jest leczenie wewnętrzne za pomocą tabletek na bazie związku chemicznego, jakim jest izotretynoina.

Tabletki na trądzik dostępne na rynku

Izotretynoina to syntetycznie pozyskana pochodna witaminy A. Wykorzystywana jest najpowszechniej jako lek na trądzik w zaawansowanym stadium. Jest to substancja silnie działająca, której spożywanie wymaga kontroli lekarza, a często także wykonywania badań w trakcie kuracji. Mimo faktu, że izotretynoina skutki uboczne wywoływać może rozgległe, obecnie nie ma skuteczniejszego leku na trwałe zwalczenie opisywanej przypadłości. Jeśli stosujemy tabletki na trądzik na recepte pod kontrolą lekarza i stosując się do jego wytycznych, na przykład takich, jak systematyczne nawilżanie skóry, nie powinniśmy bać się o swoje zdrowie.

Zwalczanie trądziku lekami na receptę

Obecne izotretynoina na trądzik jest głównym składnikiem wielu leków. Do najbardziej popularnych należą:

  • axotret – to lek w postaci kapsułek, dostępny w dawkach 10 i 20 mg. Stosuje się go wtedy, gdy nie pomagają leki przeciwbakteryjne i stosowane miejscowo maści. Jego działanie polega na zmniejszaniu aktywności gruczołów łojowych oraz rogowacenia skóry. Lek ten pobudza także odnowę komórek budujących naskórek. Kuracja trwa od 16 do 24 tygodni;
  • aknenormin – działa na ta takiej samej zasadzie jak axotret. Stosując aknenormin, należy pamiętać, aby nie łączyć go z preparatami wysuszającymi i złuszczającymi skórę; [przeczytaj więcej]
  • izotek – to kolejny lek na bazie witaminy A. Jak wszystkie leki zawierające izotretynoinę, może wywoływać uczucie suchości w oku, na skórze. Podczas kuracji trzeba zatem pamiętać o używaniu kropel i kremów nawilżających;
  • roaccutane – kuracja trwa zwykle 24 tygodnie. To lek, przez który izotretynoina na trądzik zyskała swego czasu złą sławę, gdyż mimo skuteczności w zwalczaniu trądziku, wywoływał skutki uboczne. Do najpoważniejszych z nich należały depresja i myśli samobójcze. W niektórych krajach jest zakazany;
  • curacne – kapsułki dostępne w kawkach 5, 10, 20 i 40 mg. Stosowany przy ciężkich postaciach trądziku skupionego, guzkowego lub wtedy, gdy istnieje ryzyko powstania trwałych blizn. Kuracja trwa około 24 tygodnie i prowadzona jest pod okiem lekarza.

Naturalne sposoby zamiast tabletek na trądzikIzotretynoina – co trzeba wiedzieć przy stosowaniu

Należy pamiętać, że leczenie trądziku izotretynoiną wiąże się z pewnymi zalecaniami, które trzeba wcielać w życie. Po pierwsze należy zaopatrzyć się w preparaty nawilżające skórę, a czasem także oko. Trzeba także unikać przebywania na słońcu, a do pół roku po zakończeniu kuracji nie depilować skóry woskiem. Lekarz prowadzący musi być informowany o wszystkich innych lekach, jakie bierzemy. Ponadto należy pamiętać, aby nie stosować preparatów wysuszających i złuszczających. Kuracja może trwać nawet pół roku, a efekty nie muszą być widoczne od razu. W niektórych przypadkach, choć rzadko, może być konieczne powtórzenie cyklu brania leków.

Leki hormonalne na trądzik – czy pomagają?

Leki na trądzik nie muszą opierać się tylko na izotretynoinie. Alternatywą dla nich niej są tabletki hormonalne na trądzik. To, która substancja będzie odpowiednia w naszym przypadku, uzależnione jest do typu schorzenia. Trądzik różowaty najczęściej leczy się tą pierwszą, natomiast na trądzik młodzieńczy lepsze mogą okazać się własnie leki hormonalne na trądzik.

Choć izotretynoina opinie zbiera różne, głównie ze względu na możliwe skutki uboczne, obecnie uznawana jest za najskuteczniejszy lek na trądzik. Na kurację lekami na niej bazującymi zdecydować możemy się po wskazaniu lekarza i wtedy, gdy zawiodą inne sposoby, na przykład leki naturalne lub hormonalne. Dobranie odpowiednich metod walki z trądzikiem zależy jednak od specyfiki naszej skóry i stadium, w jakim znajduje się trądzik.

 

Kup poradniki o Refluksie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

70 − 63 =