Leczenie refluksu
Wiele osób uważa refluks za chorobę bardziej uciążliwą niż groźną, co przekłada się na brak diagnostyki oraz prawidłowego leczenia tego schorzenia. Tymczasem zastosowanie prostych zasad w leczeniu oraz wsparciu leczenia pozwala nie tylko na zapobieganie nawrotom choroby, ale również życie z dala od niej. Warto wiedzieć, jak przebiega leczenie oraz jakie są szanse na całkowite wyleczenie tej choroby.
Podstawowe wsparcie leczenia refluksu
O tym, jak leczyć refluks, w każdym przypadku powinien decydować lekarz prowadzący. Istnieją jednak zasady wspomagające leczenie refluksu, które zaleca się wszystkim chorym. Przede wszystkim jest to zmiana dotychczasowych nawyków dotyczących nie tylko jedzenia, ale również całego trybu życia. Zalecane jest uprawianie regularnej, acz niekoniecznie bardzo wyczerpującej aktywności fizycznej. Szczególnie istotne jest to przy osobach otyłych, u których refluks spowodowany jest wysokim ciśnieniem w jamie brzusznej. Dodatkowo, konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych: niezbędne staje się wprowadzenie lekkostrawnej diety bez tłustych pokarmów, używek typu papierosy, alkohol, a także z ograniczeniem kawy oraz czarnej herbaty.
Lekarze zalecają wprowadzanie kilku mniejszych, ale częstszych posiłków, zamiast mniej licznych a większych porcji jedzenia. Posiłki należy zawsze spożywać w pozycji siedzącej, a także konieczne jest zrezygnowanie z poobiedniej drzemki i podjadania przed snem – pozycja leżąca sprzyja cofaniu się soków żołądkowych, które po jedzeniu są nadmiernie wytwarzane. Konieczne jest również ograniczenie ilości stresu w codziennym życiu. Niewskazane jest żucie gumy czy prowadzenie rozmów podczas posiłków, podobnie jak picie napojów gazowanych i barwionych.
Leczenie farmakologiczne refluksu
W aptekach dostępne są leki na refluks bez recepty – te może kupić każdy chory. Ich przyjmowanie jest zalecane wówczas, gdy lekarz nie stwierdza bardzo ciężkiego przypadku refluksu, zaś objawy występują dość rzadko i nie są intensywne. Na spożycie leków bez recepty powinny jednak uważać kobiety w ciąży oraz ci chorzy, którzy dodatkowo przyjmują inne leki.
Zazwyczaj w leczeniu farmakologicznym stosowana jest pompa protonowa. Jej działanie opiera się przede wszystkim na zmniejszeniu wydzielania soków żołądkowych, dzięki czemu nie są w stanie wylewać się one do przełyku. Często leki tego rodzaju stosuje się z lekami prokinetycznymi, które z kolei mają wspierać pracę przełyku przy jednoczesnym wzmocnieniu napięcia w dolnym jego zwieraczu.
Leczenie chirurgiczne refluksu
Z rzadka stosowane jest leczenie chirurgiczne – dotyczy to zwykle przypadków, w których objawy są bardzo silne, bądź choroba grozi dodatkowymi powikłaniami, np. przepukliną żołądka. Leczenie coraz częściej wykonuje się laparoskopowo, z zawiązaniem przestrzeni żołądka przy zwieraczu przełyku, bądź za pomocą gastroplikacji. Ta druga metoda pozwala na zwężenie ujścia żołądka tuż pod zwieraczem przełyku, który jest zbyt luźny. Czasami stosowana jest również metoda chirurgiczna, która polega na wzmocnieniu ściany przełyku oraz napięcia zwieracza przez ultradźwięki.
leczenie refluksu wcale nie jest takie proste. czesto potrzeba dlugiej terapi farmakologicznej aby wyjsc z refluksu
Bieganie na refluks – nie żartuję! To najlepsza terapia, bo poprawia przede wszystkim trawienie. Pokarm po prostu szybciej pokona drogę do żołądka i dalej i nie zdąży się cofnąć. Nie bez znaczenia jest też przyspieszenie procesów fizjologicznych przy wzmożonym wysiłku. Dlatego warto postawić na aktywność fizyczną i nie przejmować się niepotrzebnymi tabletkami.
Niby tak, ale tu chodzi przede wszystkim o przyspieszenie metabolizmu. A nie przyspieszysz go truchtając sobie powoli. Najlepiej po prostu robić interwały – czyli biegi szybkie z przerwami na trucht. Dzięki temu da się pozbyć najbardziej uciążliwych objawów refluksu, które są najbardziej dokuczliwe.
Jak w końcu przestaniemy nadużywać aspiryny to i problem refluksu zostanie znacznie ograniczony. U nas jednak utarło się, że to jest lek na wiele schorzeń i dolegliwości, a zapomina się, że ma też działania niepożądane. Nie są uboczne, ale przeszkadzają w niektórych terapiach farmakologicznych, zwłaszcza przy refluksie.