Jak rozwiązać przyczyny łysienia?
Utrata włosów jest bardzo przykrą rzeczą – dla wielu mężczyzn jest naturalnym procesem związanym ze starzeniem, z kolei kobiety już gorzej akceptują utratę włosów – uważanych zresztą bez kozery za jeden z najważniejszych atrybutów kobiecości. Co poleca współczesna nauka w walce z wypadaniem włosów i jak kosmetologia jest w stanie nam pomóc?
Kim jest trycholog?
Leczeniem wypadania włosów i chorób skóry głowy zajmują się dermatolodzy – specjalistów od włosów wśród dermatologów jest niewielu – stąd rozwój specjalistycznej dziedziny kosmetologii. Trychologia zajmuje się przede wszystkim diagnostyką, pielęgnacją oraz leczeniem zabiegowym różnego rodzaju chorób włosów – w tym łysienia w różnych mechanizmach. Trycholog jest ekspertem kosmetologii, wykorzystującym nowoczesne narzędzia do diagnostyki i zabiegowego leczenia łysienia. Przyczyny wypadania włosów są bardzo złożone i rzadko mają charakter jednoczynnikowy. Trycholog identyfikuje, na jakim gruncie przebiega nadmierne wypadanie włosów i wykonując kierunkowe badanie włosów jest w stanie wybrać najskuteczniejsze metody terapii – oczywiście ze ścisłą pomocą doświadczonych dermatologów.
Wypadanie włosów – przyczyny dominujące w populacji.
Jak już wspomniano, problem wypadania włosów jest bardzo złożony. Włosy są wyjątkowo wrażliwe na działanie rozlicznych czynników szkodliwych – toksyn, cytokin zapalnych, hormonów. Ich stan jest często rewelatorem stanu ogólnego organizmu. Żeby dokładnie zdefiniować przyczyny łysienia konieczne jest wykonanie kierunkowych badań:
- Trichoskopia – badanie powierzchni skóry głowy pod kamerą. W badaniu tym ocenia się stan jednostek włosowych, skórę głowy, unaczynienie oraz wzór odrostu włosów. Jest to niezwykle czułe i swoiste badanie w diagnostyce każdego podtypu łysienia
- Trichogram – jest to badanie pomocnicze, polegające na ocenie 40-100 wyrwanych włosów. Pod mikroskopem bada się stan łodyg oraz cebulek włosowych i określa się, w jakim stadium się aktualnie znajdują
- Badania laboratoryjne – ocenia się hormony tarczycy, hormony płciowe, poziom witamin, żelaza oraz biotyny i cynku
Diagnostyka łysienia musi być wielokierunkowa. Tak naprawdę wypadające włosy mogą wynikać ze schorzenia włosów, jak i wskazywać na występowanie schorzeń ogólnoustrojowych. W ogólnej populacji obserwuje się najczęściej łysienie androgenowe – związane z osłabieniem mieszków włosowych przez hormony płciowe – DHEA, DHT i testosteron. Niemniej jednak istotne jest także tło łysienia telogenowego – częste u kobiet, również związane ze zmianami hormonalnymi. Bardzo często ignorowane w diagnostyce łysienia są choroby tarczycy i niedobór żelaza – często utrata włosów swoiście wskazuje na tego rodzaju schorzenia.
– mówi doświadczony specjalista trycholog.

Kobieta cierpiąca na łysienie głowy
Co na wypadanie włosów?
Trycholodzy skupiają się głównie na codziennej pielęgnacji włosów oraz stosowaniu kierunkowych zabiegów poprawiających stan włosów. Ukierunkowanie się na to, jak wzmocnić włosy jest podstawą działania tego rodzaju specjalistów. W przypadku hormonalnych lub niedoborowych przyczyn łysienia kierują pacjentów do lekarzy specjalistów. W przypadku wizyty u specjalisty warto rozeznać się jak wygląda oferta prywatnych klinik w twoim mieście. Np. osobom z Trójmiasta polecamy zainteresować się sprawdzeniem takich przykładów jak sprawdzona trychologia Gdynia.
Domeną trychologii jest wykonywanie różnych zabiegów w obrębie skóry głowy:
- Mezoterapia skóry głowy – jest to zabieg oparty o wstrzykiwanie w skórę głowy witamin, minerałów, leków oraz glikokortykosteroidów. Wykonuje się go za pomocą specjalnych aplikatorów igłowych (Dermapen) lub bezigłowych (Dermojet) jak również z użyciem klasycznej igły i strzykawki.
- Terapia osoczem bogatopłytkowym – pobrana od pacjenta krew jest odwirowywana, a frakcja osoczowa jest pobierana i wstrzykiwana w obręb skóry głowy. Osocze stanowi cenne źródło białek oraz komórek macierzystych,
- Fototerapia skóry głowy – naświetlanie skóry głowy z użyciem specjalnych lamp UVA i UVB w połączeniu z światłouczulaczami. Niezwykle skuteczna w autoimmunologicznym mechanizmie wypadania włosów.
Dodaj komentarz