Skutki zbyt wysokiego cholesterolu

Z wysokim poziomem cholesterolu borykają się miliony Polaków. Nieodpowiednia dieta, nastawiona na spożywanie zbyt tłustych pokarmów, brak ruchu, palenie papierosów, alkohol, a także stres, to główne przyczyny problemów z cholesterolem. Jeśli doda się do tego brak wykonywania regularnych badań krwi, dochodzi do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych.

Konsekwencje zbyt wysokiego poziomu cholesterolu są często bardzo negatywne. Istnieje cała grupa różnego rodzaju schorzeń i dolegliwości, które dotykają osoby posiadające problem z cholesterolem.

Zawał serca i udar mózgu

Najbardziej poważnymi konsekwencjami zbyt wysokiego cholesterolu są zawał serca lub udar mózgu. Są one związane z odkładaniem się cholesterolu w ścianach tętnic. Jest to tzw. blaszka miażdżycowa, która powoduje blokowanie się naczyń krwionośnych.

Miażdżyca powoduje sytuację, w której krew nie dopływa do najważniejszych narządów. Jeśli z krwią nie docierają do nich tlen i inne, ważne substancje odżywcze prowadzi to do zaburzeń w ich pracy.

Najbardziej poważne konsekwencje zbyt wysokiego poziomu cholesterolu to zawał serca i udar mózgu. W tym drugim przypadku może dojść do diametralnych zmian w życiu osoby, która zachoruje. Te zmiany są nieodwracalne i taką osobą bardzo często do końca życia musi opiekować się rodzina. Niestety, również spora liczba osób, która dozna zawału serca lub udaru mózgu po prostu umiera.

Pogorszenie wzroku i słuchu

Blaszki miażdżycowe, które powstają w związku ze zbyt wysokim cholesterolem, mogą odrywać się od ścian naczyń krwionośnych i przedostawać się do siatkówki oka. Mogą one doprowadzić do niedokrwienia siatkówki i nagłego ubytku wzroku. Innym efektem zbyt wysokiego poziomu cholesterolu jest pogorszenie się słuchu w związku z miażdżycą tętnic w uchu wewnętrznym.

Podwyższony cholesterol, a płodność

Podwyższony poziom cholesterolu może prowadzić do problemów z płodnością. Wystarczy, że z wysokim poziomem cholesterolu walczy jeden z partnerów, aby pojawiły się problemy kobiety z zajściem w ciążę.

Inne skutki zbyt wysokiego poziomu cholesterolu

Wśród innych, niezwykle groźnych skutków zbyt wysokiego poziomu cholesterolu, wyróżnia się bóle nóg i związane z nimi problemy z prawidłowym poruszaniem się, problemy z prawidłową pracą nerek, a także zmiany skórne w formie tzw. guzków cholesterolowych.

Bardzo niebezpieczne, jeśli chodzi o wysoki poziom cholesterolu, jest także to, że może on zwiększać ryzyko wystąpienia u osób starszych choroby Alzheimera. Dlatego warto jest z tym problemem walczyć od razu po jego pojawieniu się. Im dłużej zwleka się z leczeniem cholesterolu, tym konsekwencje mogą być gorsze, także te pojawiające się w dalekiej przyszłości.

Z wysokim poziomem cholesterolu można skutecznie walczyć przez zmianę trybu życia, polegającą na rzuceniu nałogów i zwiększeniu aktywności fizycznej. Ważna jest także odpowiednia dieta. Czasami, gdy zmiany w organizmie są już bardzo poważne, konieczne jest włączenie środków leczenia farmakologicznego, wśród których najbardziej popularne są statyny.

Kup poradniki o Refluksie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 6 =