Domowe sposoby na wrzody

Wrzody żołądka mogą pojawić się nagle. Najczęściej manifestują się one dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego w czasie do dwóch godzin po posiłku. To właśnie wtedy pokarm trawiony jest w żołądku i przechodzi do dwunastnicy. Tam najczęściej powstają nadżerki, nazywane wrzodami.

Domowe sposoby na wrzody obejmują najczęściej działania profilaktyczne. Mogą one także zadziałać w przypadku, gdy nadżerki są jeszcze niewielkie. Jeśli pojawiły się takie dolegliwości, jak krwawienie z przewodu pokarmowego lub bardzo silne bóle żołądka, sposoby domowe rzadko są wystarczającą pomocą.

Dobrym sposobem, by uniknąć bólu po posiłkach jest odpowiednia dieta. Warto zaniechać spożywania produktów powodujących dolegliwości. Menu nie musi być bardzo ścisłe – kiedyś uważano, że spożywać można jedynie ziemniaki i mleko. Obecnie okazuje się, iż produkty mleczne początkowo zmniejszają wydzielanie kwasu żołądkowego, co rzeczywiście przynosi pewne efekty, jednak potem mleko jest powodem nadmiernego wydzielania, ponieważ zawiera wapń i duże ilości białka. Mleko, zwłaszcza krowie, nie jest już tak zalecane. W diecie powinny się za to znaleźć niekwaśne owoce i warzywa. Warto je spożywać w przetworzonych formach, ponieważ świeże mogą podrażniać żołądek. Szczególnie polecanym owocem jest banan, który ma zneutralizować działanie kwasu, co jest pożądane w przypadku nadmiernej jego produkcji przez żołądek.

Domowy sposób na wrzody to również stosowanie odpowiednich ziół. Wśród polecanych można znaleźć nasiona kozieradki, siemię lniane, rumianek, a nawet melisę. Część z nich ma za zadanie osłonić ścianę żołądka przed niszczącym działaniem kwasu, inne mają działanie także uspokajające – jak powszechnie wiadomo nadmiar stresu bardzo przyczynia się do powstawania wrzodów. Oprócz samodzielnego parzenia ziół, można również zakupić gotowe preparaty w formie kapsułek, co jest bardzo wygodną formą.

Naturalny sposób na wrzody w sytuacji, gdy powodem choroby jest bakteria Helicobacter pyroli, nie istnieje. Można jedynie zastosować profilaktykę w przypadku, gdy jeszcze nie doszło do zakażenia. W tym celu warto wzbogacić swoją dietę w produkty bogate w witaminę C i inne substancje odżywcze, by wzmocnić odporność organizmu. W przypadku wykrycia bakterii, pomocna jest jedynie terapia antybiotykiem zapisanym przez lekarza. Warto jednak pamiętać, że sama obecność tego drobnoustroju nie przesądza jeszcze o tym, iż spowoduje on wrzody żołądka. Dopiero kiedy środowisko staje się przyjazne dla rozwoju Helicobacter pylori, może dojść do jej nadmiernego rozrostu i wrzodów.

Naturalną metodą w przypadku wrzodów spowodowanych stresem jest tak zwany biofeedback. Polega on na próbie kontrolowania własnego ciała poprzez specjalne ćwiczenia. Pomaga on między innymi w wyrównaniu tętna w sytuacjach stresowych. Początkowe stosowanie tej metody powinno przebiegać pod kontrolą specjalisty. Potem można stosować te sposoby w domu – wystarczy kupić specjalne urządzenie. W celu minimalizowania stresu może pomóc także słuchanie specjalnej muzyki relaksującej.

Kup poradniki o Refluksie

Jedna odpowiedź do Domowe sposoby na wrzody

  1. czytelnik napisał(a):

    Mam wrzody dwunastnicy i mogę się podzielić się z wami jakie są najlepsze domowe sposoby na wrzody. Bo wystarczy nie jeść ostrych potraw i nie pić mocnych alkoholi. Jak kończę na winku, to nie mam żadnych nieprzyjemnych objawów. Przyjemne za to i owszem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 21 = 31