Łysienie androgenowe – to 70% wypadania włosów!

Łysienie jest chorobą występującą głównie u mężczyzn, która zbiera swoje żniwo nawet w bardzo młodym wieku, a głównym rodzajem łysienia ( około 70% ) jest łysienie androgenowe.

Łysienie androgenowe występuje zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, jednak w przypadku Panów pojawia się ono zdecydowanie częściej i zaczyna w młodszym wieku. Łysienie androgenowe jest spowodowane nadwrażliwością mieszków włosowych na hormon pochodny testosteronu, czyli dihydrotestosteron. Dihydrotestosteron powoduje kurczenie się mieszków włosowych co w konsekwencji powoduje osłabienie samego włosa, oraz jego wypadnięcie.

Duża wrażliwość na DHT ( dihydrotestosteron ) jest uwarunkowana genetycznie, co sprawia że nie każdy mężczyzna musi na nią cierpieć jednak posiadania przodka w rodzinie z takim problemem na pewno zwiększa ryzyko przed wczesnego łysienia. Leczenie tej przypadłości musi być prowadzone za pomocą inhibitorów DHT, czyli substancji hamujących działania jej na cebulki włosów.

Do przyczyn wspomagających łysienie androgenowe możemy zaliczyć nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy, oraz zbyt wysokie jej napięcie. Nie można pominąć tutaj winny genów, które są główną przyczyną przenoszenia tej przykrej przypadłości. Za ciekawostkę możemy uznać fakt że ten problem dotyczy głównie rasy białej, pozostałe rasy nie mają większych problemów z włosami.

Łysienie androgenowe nie jest jedynie domeną mężczyzn ponieważ na mniejsza skalę występuje również u kobiet.

U kobiet łysienie androgenowe ma taką samą przyczynę jak u mężczyzn, jet to właśnie zbyt duża ilość pochodnej testosteronu, jednak u kobiet występuje znacznie rzadziej niż u mężczyzn i dotyczy od 10% do 60 % przypadków. Łysienie androgenowe u kobiet zaczyna się charakterystyczny i trochę inaczej niż w przypadku mężczyzn ponieważ dochodzi tutaj do utraty włosów na czubku głowy, pomijany jest natomiast obszar zakoli jak to ma miejsce w przypadku mężczyzn. W przypadku kobiet łysienie te zaczyna się głownie po 30 roku życia, jeżeli już jest wykrywane, co nie oznacza że całości procesu nie można zahamować poprzez odpowiednią terapię. Podobnie jak w przypadku mężczyzn zastosowanie inhibitorów DHT w lekach na łysienie daje widoczne rezultaty w zahamowaniu wypadania włosów, oraz podnosi ich kondycję. Czynnikami które na pewno bardzo źle wpływają na kondycję naszych włosów jest przetłuszczanie się skóry głowy, które tylko przyspiesza wypadanie i tak już osłabionych cebulek włosów, dlatego tak ważna jest higiena skóry głowy podczas terapii. Jeżeli widzimy że coraz więcej włosów wypada nam z biegiem czasu zastanówmy się czy nie ma na to wpływu zbyt wysoko upięte fryzury które najzwyczajniej zbyt obciążają cebulki włosów.

Czytaj więcej na temat łupieżu: http://zwalczlupiez.net.pl

Do kogo należy udać się w przypadku problemów związanych z wypadaniem włosów?

Nauką zajmującą się problemami z owłosieniem człowiek jest Trychologia, która jest jednocześnie częścią Dermatologii. Jeżeli posiadamy problemy z włosami należy udać się do Trychologa, który pomoże nam dopasować terapię do naszej przypadłości, jak i zaleci nam co powinniśmy robić aby utrzymać kondycję naszych włosów w dobrym stanie.

Kup poradniki o Refluksie

2 Odpowiedzi do Łysienie androgenowe – to 70% wypadania włosów!

  1. gumiś napisał(a):

    Łysienie ma duży związek z występowaniem wcześniej łupieżu. Łupież osłabia bowiem skórę głowy i sprawia, że często jest to bezpośrednio związane z wypadaniem włosów w późniejszych latach.

  2. sama rama napisał(a):

    Jaki jest wpływ łupieżu na łysienie? Wypadanie włosów nie zawsze jest przecież następstwem łupieżu – czy to ostatnio czy w dalekiej przeszłości. Poza tym łupież może mieć naprawdę dużo rodzajów i przyczyn, a wypadanie włosów to wypadanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 6