Dieta u dzieci z refluksem

U zdrowego dziecka dieta jest niesamowicie ważna dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. A kiedy dziecko zachoruje, trzeba jej przestrzegać jeszcze bardziej rygorystycznie, ponieważ bywa i tak, że niektórych składników czy potraw dziecko jeść nie może zupełnie. Przykładem może być tutaj choroba refluksowa.

Dieta dla dzieci z refluksem wyklucza wiele spośród składników, jakie spożywamy na co dzień. Ważne jest także przygotowywanie ich w odpowiedni sposób. Podstawową zasadą jest to, aby wszystkie pokarmy zawierały jak najmniej tłuszczów. Dlatego w diecie refluksowej zaleca się podawanie dziecku przede wszystkim mięs o niskiej zawartości tego składnika odżywczego, takich jak cielęcina, schab, mięso z królika, indyka, chude mięso wieprzowe i drobiowe, a także polędwice. Chudy nabiał, jak jogurty z obniżoną zawartością tłuszczu czy kefiry, jak najbardziej także sprawdzą się w codziennej diecie.

Dieta u dziecka z refluksem wcale nie musi być monotonna. Lekarze dietetycy wymieniają wiele produktów, które przygotowane w odpowiedni sposób nie tylko nie zaszkodzą, lecz mogą działać leczniczo. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby nie podawać dziecku potraw smażonych, gdyż zawarty w nich tłuszcz może wpływać niekorzystnie, podrażniając drogi pokarmowe. Dlatego świetnym rozwiązaniem jest przygotowywanie dań gotowanych, bądź pieczonych. Pozytywny wpływ wykazują także warzywa gotowane na parze, takie jak marchew, ziemniaki, kalafior czy buraki. Należy natomiast unikać podawania fasoli, grochu, bobu, pomidorów czy cebuli. Po ich spożyciu może nastąpić nasilenie choroby refluksowej.

Jak się okazuje, dieta dziecka przy refluksie nie musi być bardzo różna od tego, co jemy na co dzień. Niestety niewskazane jest podawanie dziecku wszelkich wyrobów czekoladowych, ponownie ze względu na wysoką zawartość tłuszczu. Należy także unikać soków cytrusowych. Zamiast tego można podawać owocowe musy i przeciery zagęszczane skrobią czy też mączką chleba świętojańskiego. Ogólnie każdy posiłek powinien być jak najbardziej zagęszczony. Ciężkie pokarmy bowiem trudniej jest cofnąć z żołądka do przełyku. Na rynku dostępne są także specjalnie przygotowywane produkty oznaczane literami AR (antyrefluksowy), tak więc bez problemu można dostosować dietę do choroby dziecka.

Kup poradniki o Refluksie

3 Odpowiedzi do Dieta u dzieci z refluksem

  1. Anna napisał(a):

    Mój Franio miał refluks, ale na szczęście zasmakował w pieczonych daniach. W starych książkach można znaleźć naprawdę dużo przepisów na pyszności, które wcale nie wymagają stania w kuchni po kilka godzin, a w zamian za to można przyszykować rodzinie fajną kulinarną niespodziankę, która na pewno nie zaszkodzi na refluks i będzie wręcz go leczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

64 + = 72