Objawy refluksu u dziecka
Zazwyczaj objawy refluksu są łatwe do zidentyfikowania, bowiem jest to pieczenie w przełyku, ból czy też kłucie za mostkiem. Jednak jak objawia się refluks u dziecka? W wielu przypadkach jego objawy u dzieci nie są tak oczywiste, bowiem wydaje się, że nie są w żaden sposób powiązane z tą chorobą. Dlatego też w przypadku, gdy dziecko nie chce jeść, nie przybiera, bądź traci na wadze, a także kiedy często i długo choruje na zapalenie płuc czy oskrzeli, warto poprosić lekarza rodzinnego o wykonanie badań diagnozujących refluks.
Jak rozpoznać refluks u dziecka
Wielu rodziców zastanawia się, jak rozpoznać refluks u dziecka. Czasami jest to trudne, ponieważ choroba może przebiegać w stanie utajonym. Wtedy najczęstszymi objawami są nieznanego pochodzenia, nawracające choroby układu oddechowego oraz uszu, niepoddająca się typowemu leczeniu astma, a także prężenia, bądź drgawki. Wszystko to może wskazywać na nieprawidłowy rozwój mięśnia, zwanego dolnym zwieraczem przełyku, który zapobiega cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. W takim wypadku, po wykluczeniu wszelkich chorób drobnoustrojowych, należy zwrócić się do lekarza z prośbą o skierowanie na badania diagnostyczne, mające na celu wykluczyć lub potwierdzić chorobę refluksową.
Typowe objawy refluksu u dzieci
Typowe objawy refluksu u dzieci to zgaga, kwaśne odbijanie, ból za mostkiem. Zazwyczaj towarzyszy temu także wrażenie cofania się połkniętego pokarmu do ust, co pozostawia nieprzyjemny, kwaśny i gorzki posmak. Dzieci z refluksem mają także bardzo często problemy z połykaniem, co prowadzi do mniejszego spożycia pokarmów, a w rezultacie do nieprzybierania, czy wręcz utraty wagi ciała. Ważną wskazówką są także uporczywe wymioty, powtarzające się po każdym posiłku. Dzieci odczuwają to także jako ból brzucha. Wzmożeniu tych objawów sprzyja pozycja leżąca. Mogą się one utrzymywać nawet do dwóch godzin po jedzeniu.
Nie wszystkie objawy to refluks u dzieci
Należy pamiętać o tym, że w pierwszym roku życia dziecka refluks jest czynnością fizjologiczną, ze względu na to, że nie wykształcił się jeszcze w pełni naturalnych mechanizm antyrefluksowy. Niepokojący może być natomiast fakt, jeśli ulewanie już ustąpiło i po okresie poprawy wystąpiło ponownie. Po pierwszym roku życia ulewanie ustępuje u większości dzieci całkowicie. Jeżeli fizjologiczny refluks nie powoduje żadnych zaburzeń w rozwoju dziecka, ani nie jest także przyczyną chorób układu oddechowego czy nerwowego, nie zagraża życiu dziecka, nie wymaga także specjalistycznych badań, ani leczenia farmakologicznego.
Nie mylić refluksu z ulewaniem! Gabinety lekarzy pełne są nadwrażliwych mamusiek, które myślą, że jak się dziecku odbiło to ma refluks, a może i raka przełyku. Z drugiej strony chyba lepsza taka nadgorliwość, niż olewanie i doprowadzenie do groźnych chorób, z chorobą refluksową na czele.
Nie przesadzaj, „mamuśki” nie są nadgorliwe, tylko opiekuńcze i to bardzo dobrze, że takie są. Wybierz się kiedyś na jakikolwiek szpitalny oddział dziecięcy to zobaczysz jak większość olewa swoje dzieci, wtedy zaczniesz to doceniać. A refluks u dzieci może się skończyć tragicznie, więc lepiej przyjść do lekarza dwa raz za często, niż raz za rzadko.
Refluks u dziecka to całkiem co innego, niż u dorosłych. Najważniejsze to sobie uświadomić, że każdy krzyk dziecka i jego płacz jest jakąś informacją. Najczęściej u małych dzieci rodzice mylą kolkę z refluksem i myślą, że bujaniem wyleczą dziecko z bólu a to tak niestety nie działa.