Refluks może zdarzyć się każdemu

Ze zdrowiem jest tak, że niestety zwykliśmy go nie dostrzegać wtedy, gdy je mamy. Przecież już nawet Jan Kochanowski pisał o tym w swojej fraszce „Na zdrowie”. I fragmenty tej fraszki są cytowane z uporem do tej pory, czyniąc ją chyba najbardziej rozpoznawalną fraszką wśród wszystkich dzieł Kochanowskiego. Jednak mimo tej wiedzy, wiedzy, którą mieli już nasi przodkowie, ludzie żyjący setki lat temu – nadal w mentalności ludzkiej nic się nie zmieniło.

Nadal doceniamy swoje zdrowie wtedy, gdy je tracimy, choć oczywiście świadomość prozdrowotna ludzi jest w tych czasach rozwinięta dużo bardziej, niż kiedykolwiek w historii ludzkości i wciąż wzrasta. Jednak mimo tego, choroby nadal są częścią naszego życia. Czymś, co może nam się zdarzyć, bez względu na wszystko. W takich sytuacjach nie warto się poddawać, nie warto wpadać w depresję, poczucie beznadziei i rezygnację. W przypadku, gdy dotknie nas jakaś choroba, musimy przede wszystkim poznać ją – jej objawy, przyczyny i skutki. A gdy już będziemy uzbrojeni w taką wiedzę, z całą pewnością proces leczenia będzie przebiegał sprawnie. W końcu nie od dziś wiadomo, że w procesie leczenia naprawdę ważne jest nastawienie pacjenta. Z prawidłowym, czyli optymistycznym nastawieniem, możemy osiągnąć naprawdę wiele. Nasze ciało to fascynująca i wciąż jeszcze do końca nie poznana maszyna, w której wszystko ma znaczenie.

Choroba cywilizacyjna – refluks

Refluks żołądkowy dotyka coraz więcej osób, coraz więcej Polaków musi się zmagać z jego objawami. Nic więc dziwnego, że coraz więcej lekarzy zaczyna zaliczać refluks żołądkowo-przełykowy do chorób cywilizacyjnych. A z tymi chorobami, jak powszechnie wiadomo, wcale nie ma żartów.

Dlatego jeżeli i my zaobserwujemy u siebie objawy refluksu – nie panikujmy. Rozpocznijmy proces leczenia. Przy leczeniu refluksu równie ważna jest, a często nawet ważniejsze od przyjmowania leków, zmiana trybu naszego życia. Musimy z naszego jadłospisu wykluczyć rzeczy tłuste, smażone i gazowane. Musimy też zapomnieć o paleniu papierosów czy spożywaniu alkoholu. Zmiana trybu życia ma kluczowe znaczenie w leczeniu refluksu.

Tak samo kluczowe znaczenie ma przyjmowanie lekarstw, które mają na celu zmniejszenie produkcji kwasów w naszym organizmie oraz leków, które mają wzmocnić i uelastycznić mięsień zwieracza dolnego przełyku. Jest to szczególnie ważne, bo właśnie ten mięsień i jego skurcze powodują, że treść żołądkowa zostaje dokładnie tam, gdzie powinna – czyli w żołądku. Gdy mięsień zwieracza dolnego przełyku jest osłabiony, nie może pełnić swoich funkcji w sposób prawidłowy. W chwili, gdy przełykamy rozkurcza się, by pomóc nam przełknąć, ale z kurczeniem się ma już problem. Stąd biorą się kłopoty z cofaniem treści żołądkowych z żołądka do przełyku.

Refluks, jako choroba cywilizacyjna, dotyka coraz większej liczby Polaków i Polek. A skoro tak – może dotknąć i nas. Dlatego naprawdę warto wiedzieć jak ta choroba przebiega i jak jej uniknąć. Przecież naprawdę dużo lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Sprawdź więcej tutaj – http://poradnikrefluksowy.pl/

Kup poradniki o Refluksie

2 Odpowiedzi do Refluks może zdarzyć się każdemu

  1. Sisi napisał(a):

    Najważniejsze to wiedzieć jakie są podstawowe objawy refluksu: http://poradnikrefluksowy.pl/o-refluksie/objawy-refluksu-zoladkowo-przelykowego/. Bo im szybciej refluks uda się rozpoznać, tym szybciej będzie można podjąć odpowiednie leczenie i da się cokolwiek zmienić żeby przestało palić gardło i człowiek mógł zacząć normalnie funkcjonować bez tego.

  2. Iwonka napisał(a):

    Co mi z tego, że znam na pamięć praktycznie wszystkie objawy refluksu? Nic to nie zmienia, bo praktycznie i tak jestem uzależniona od tabletek. Wszystko teoretycznie mam obcykane, a refluks jak się pojawiał, tak się pojawia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 76 = 77