Dieta przy refluksie
Choroba refluksowa jest jedną z najczęstszych dolegliwości, które dotykają osoby w krajach wysokorozwiniętych. Dziś szacuje się, że ponad 10% ludzkości cierpi z powodu objawów choroby refluksowej.
U niektórych pojawiają się one rzadziej, np. kilka razy w miesiącu, a u innych przyjmują większą częstotliwość, od kilku razy w tygodniu do nawet 2-3 razy dziennie. W walce z refluksem istotne jest przede wszystkim stosowanie się do odpowiedniej diety oraz zadbanie o prawidłowe przyzwyczajenia żywieniowe. Zazwyczaj oznacza to konieczność zmiany dotychczasowych nawyków i sposobów odżywiania się.
Jak jeść przy refluksie
Zanim dojdzie się do tego, co jeść przy refluksie, ważne jest, aby opanować zasady – jak jeść. Niestety, większość osób, nie tylko cierpiących na refluks, je bardzo szybko, dodatkowo spożywając spore posiłki, ale tylko 2-3 razy dziennie. To prowadzi do wzmożonego wydzielania soków żołądkowych oraz przeładowania żołądka, a w konsekwencji – cofania się treści żołądkowej do przełyku.
Podstawą jest więc rozłożenie codziennej dawki jedzenia na więcej posiłków. Optymalnie jest to 5 posiłków dziennie, które jednak będą odpowiednio ograniczone pod kątem ilości spożywanego pokarmu. Złota zasada brzmi: jeść częściej, ale mniej. Dzięki temu żołądek ma szansę poradzić sobie z trawieniem, nie wydziela tak dużej ilości soków żołądkowych, żeby musiały się one cofać przez zwieracz dolny przełyku, a w konsekwencji objawy nie są tak dokuczliwe, bądź zupełnie zanikają.
Istotne jest tutaj też zmienienie nawyków dotyczących czynności wokół i w trakcie jedzenia. Przede wszystkim należy skupić się na posiłku: zamiast rozmawiać przez telefon w trakcie jedzenia, lepiej jest skupić się na pokarmie, dobrze go gryząc i połykając małymi łykami. Dodatkowo, nie należy pić na czczo kawy, ani czarnej herbaty, a docelowo – w ogóle ograniczyć ich spożycie. Podczas posiłku i po nim trzeba zachować pozycję siedzącą, a ostatni posiłek zjadać ok. 3 godziny przed snem – pozycja leżąca sprzyja pojawianiu się objawów choroby refluksowej.
Dieta przy refluksie
Istnieje kilka podstawowych zasad dotyczących tego, jak należy odżywiać się w przypadku stwierdzenia choroby refluksowej. Przede wszystkim dieta na refluks powinna być łatwostrawna oraz lekka. Oznacza to rezygnację z większości dań smażonych oraz tłustych czy bardzo słodkich. Do przyrządzania posiłków lepiej jest stosować tłuszcze roślinne, a nie zwierzęce, które o wiele silniej obciążają żołądek. Potrawy, które spożywa chory, powinny być jak najmniej przetworzone, a najlepiej przygotowane samemu od podstaw, głównie na bazie gotowania, duszenia i przygotowania ich na parze.
Zakazane są owoce cytrusowe oraz wszystkie te warzywa, które mogą obciążać układ pokarmowy. Nie należy spożywać dań z octem, orzechów oraz jajek na twardo – jajka na miękko można wprowadzić do diety z zachowaniem rozsądnych ilości. Zamiast picia kawy, herbaty czy alkoholu wskazane jest picie zwykłej wody niegazowanej, bądź rozmaitych herbat ziołowych – mogą one dodatkowo zmniejszać dolegliwości związane z refluksem.
Tu nie ma cudów. Jak ma się refluks to po prostu nie można się objadać. To podstawa. Posiłki muszą być małe i wtedy z refluksem nie będzie żadnych problemów. Zwłaszcza kiedy uda się zrezygnować z najbardziej ostrych potraw na rzecz tych mniej obciążających żołądek i w ogóle cały układ pokarmowy.
witam w klubie mieszkam w Holandi, mam na imie gosia .dzis w pracy,ale nie tylko dzisiaj , mialam pieczenie w klatce piersiowej .Zawsze myslalam ,ze to serce .Po wizycie u lekarza okazalo sie ,ze to pieczenie to symptom refluksu .Dlatego weszlam na PORADNIKREFLUKSOWY.PL ,ktory bede sledzila z uwaga ,mysle ,ze dzieki fachowej wiedzy na ten temat i komentarzom bede uwazniej pilnowala swojej formy fizycznej i zywienia.