Powikłania przy refluksie

Sick woman about to throw upChoroba refluksowa dotyka dziś tak dużą część społeczeństwa, że większość osób jej doświadczających po prostu bagatelizuje objawy, wybierając stosowanie leków dostępnych do recepty. Niestety, nie jest to najlepsze wyjście: lekarze alarmują, że choć refluks sam w sobie jest po prostu dość nieprzyjemny, to jednak wraz z czasem braku leczenia może powodować coraz poważniejsze powikłania.

Objawy i powikłania przy refluksie

Początkowo chorzy zazwyczaj zrzucają winę za objawy na zwykłą zgagę – i często mają rację. Niestety, powracające problemy ze zgagą mogą oznaczać chorobę refluksową, której nie wyleczy się zwykłymi lekami przeciw pieczeniu w przełyku. Postępująca w pierwszym swoim etapie choroba może powodować rozmaite powikłania, często nazywane również poważniejszymi objawami.

Pierwsze powikłania po refluksie to przede wszystkim wymioty oraz krew w stolcu. Często tego rodzaju objawy powodują w konsekwencji utratę masy ciała oraz niedokrwistość, zwłaszcza gdy upływ krwi jest dość spory. Jeśli choroba jest nasilona, mogą pojawiać się problemy z gardłem, głównie z przełykaniem pokarmów.

Niewiele osób jednak wie, że choroba refluksowa wpływa nie tylko na układ pokarmowy, ale również układ oddechowy. Nieleczone ataki choroby refluksowej powodują w konsekwencji pieczenie i ból gardła, które z powodu osłabienia błony śluzowej jest bardziej podatne na rozmaite schorzenia. To znów powoduje częste choroby gardła, a także nacieki na płuca i oskrzela. Jednym z mniej typowych objawów refluksu jest również zapalenie zatok.

Poważniejsze powikłania refluksu

Poważniejsze powikłania po refluksie występują zazwyczaj wówczas, gdy choroba pozostaje nieleczona przez ok. 10 lat, podczas których cały czas daje objawy. Wówczas można określić refluks mianem choroby przewlekłej, która często wymaga leczenia chirurgicznego, bądź stosowania poważnej i dość ciężkiej farmakoterapii.

Powikłana choroba refluksowa prowadzić może do rozwoju silnej astmy, chorób płuc oraz problemów z oddychaniem spowodowanych zwężeniem zarówno światła gardła, jak również krtani. Co więcej, refluks może wpłynąć na struny głosowe, całkowicie zmieniając głos chorego.

W poważniejszych przypadkach pojawia się przepuklina żołądka, zwłaszcza gdy chory cierpi na otyłość, bądź przeszedł zabiegi chirurgiczne w obrębie jamy brzusznej. Pojawiać się mogą również rozmaite nowotwory. Do jednego z najbardziej niebezpiecznych powikłań po chorobie refluksowej nieodmiennie zalicza się tzw. przełyk Barretta, będący stanem przednowotworowym.

Kup poradniki o Refluksie

4 Odpowiedzi do Powikłania przy refluksie

  1. Siwy napisał(a):

    Najgorsze jest to, że u nas jest jakiś przedziwny strach przed lekarzami. Ludzie mają objawy refluksu, choroba się pogłębia, zdarza praktycznie codziennie i nie zgłaszają się do lekarza. Potem jest już za późno, pojawiają się powikłania refluksu i nagle jest panika i prywatna wizyta, albo w nocy szybko do szpitala. I pretensje do całego świata zamiast do siebie…

  2. zadowolony napisał(a):

    U mnie ciągle pojawiało się zapalenie zatok i wszystkie związane z tym niedogodności. Czasem nawet przez trzy tygodnie z rzędu się z tym męczyłem. Po wyleczeniu refluksu skończyło się to jak ręką odjął. Nie mam już żadnych zapaleń i w ogóle system immunologiczny jakby silniejszy – brak przeziębień, angin itp.

  3. Danka napisał(a):

    Cierpię na refluks żołądka co ból to jestem w szpitalu bóle brzucha są nie do zniesienia lekarz powiedział mi że muszę pokochać ten ból nie jestem wstanie pokochać takiego bólu wręcz przeciwnie nie mam chęci do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 2 =