Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego
Codziennie na świecie kilka procent ludzkości cierpi na objawy, które popularnie kojarzone są ze zgagą. Tymczasem brak odpowiedniej diagnostyki oraz bagatelizowanie problemów związanych z cofaniem się treści żołądkowych prowadzi zwykle do rozwoju refluksu oraz – w rezultacie – pogorszenia stanu przełyku i zwieracza dolnego.
U kogo występuje refluks?
Zazwyczaj objawy refluksu dotykają osoby starsze oraz otyłe. Powstawaniu tego schorzenia sprzyja nerwowość oraz nieprawidłowy styl życia, a także w dużym stopniu spożywanie używek, takich jak papierosy, alkohol czy bardzo duża ilość czarnej kawy. Przy dużej nadwadze pojawia się problem związany z przepukliną żołądka, wywoływany przede wszystkim wysokim ciśnieniem w jamie brzusznej. Co więcej, również w okresie ciąży ciśnienie to wzrasta, zaś sam rosnący płód zaczyna uciskać zwieracz dolny między przełykiem i żołądkiem, co również prowadzi do objawów refluksu żołądkowego. W niektórych przypadkach refluks może również być wynikiem nieprawidłowo przeprowadzonej operacji w obrębie jamy brzusznej, bądź wynikać z osłabienia samego mięśnia zwieracza u osób starszych, co jest fizjologicznym stanem rzeczy.
Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego
Większość osób objawy refluksu uważa za objawy zgagi, jako że to drugie schorzenie zdaje się pojawiać przede wszystkim epizodycznie. Tymczasem warto wiedzieć, jak objawia się refluks, i dlaczego objawy zgagi nie mogą być ignorowane – choroba refluksowa również bowiem może pojawiać się np. raz w tygodniu, zwłaszcza gdy wynika przede wszystkim z nieprawidłowego trybu życia.
Podstawowymi objawami refluksu są odbijanie po posiłku oraz między posiłkami, poczucie pieczenia w przełyku, typowe dla zgagi, o różnym nasileniu czy też kwaśny smak pojawiający się w ustach. Zazwyczaj refluks daje objawy przede wszystkim w nocy i w pozycji leżącej, a także przy nachylaniu się – jest to efekt fizjologicznego procesu wracania się treści żołądka do przełyku. W drastycznych wypadkach mogą pojawiać się nawet wymioty, bóle brzucha, próchnica, a także choroby gardła oraz długotrwała chrypka.
Jak rozpoznać refluks?
Można rozpoznać refluks na własną rękę, zwłaszcza gdy objawy nie są jeszcze bardzo silne – wystarczy zmienić tryb życia oraz dietę, co zazwyczaj pozwala na zanikanie objawów. W każdym przypadku jednak trzeba udać się do lekarza, który wykonuje badanie endoskopowe i analizuje stan zwieracza dolnego przełyku przez odpowiednią kamerę. Wówczas stosuje się odpowiednie leczenie, od zmiany diety i stylu życia aż po stosowanie farmakoterapii czy wykonanie zabiegu laparoskopowego.
Najgorsze jest to, że choroba refluksowa atakuje głównie w nocy. Pieczenie i zgaga nie dają spać, nikomu nie życzę. Sam zmagałem się z refluksem przez wiele miesięcy, ale w końcu udało mi się go wyleczyć. Na szczęście póki co nie wraca, ale prawdą jest, że ograniczam się w diecie i nie wszystko jem, co wcześniej się zdarzało.
Najgorsze jest to, że są lekarze, którzy nie rozpoznają refluksu, bo tego nie potrafią. Nie mówię, że wszyscy, nawet nie większość, ale są lekarze z Wrocławia, którzy nie mają pojęcia co to jest refluks i stwierdzają, że to zwykła zgaga, pomijając inne objawy, o których opowiada im pacjent.
[…] Objawami refluksu może być pieczenie w klatce piersiowej, czyli tak zwana zgaga. Zwłaszcza jeśli występuje ona często i nie pomagają na nią zwykłe środki dostępne bez recepty, zmusza to chorego do wizyty u specjalisty. Tymczasem leczenie na własną rękę nie jest zwykle efektywne i może doprowadzić do tego, iż choroba refluksowa posunie się dalej i dojdzie między innymi do zwężenia przełyku. Powikłania po nieleczonym refluksie często bywają leczone operacyjnie. Oprócz zapalenia przełyku mogą występować także tak zwane uchyłki przełyku, w których może zalegać treść pokarmowa. Dlatego też często wymagają one wycięcia. […]