Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego

Woman having menstruationCodziennie na świecie kilka procent ludzkości cierpi na objawy, które popularnie kojarzone są ze zgagą. Tymczasem brak odpowiedniej diagnostyki oraz bagatelizowanie problemów związanych z cofaniem się treści żołądkowych prowadzi zwykle do rozwoju refluksu oraz – w rezultacie – pogorszenia stanu przełyku i zwieracza dolnego.

U kogo występuje refluks?

Zazwyczaj objawy refluksu dotykają osoby starsze oraz otyłe. Powstawaniu tego schorzenia sprzyja nerwowość oraz nieprawidłowy styl życia, a także w dużym stopniu spożywanie używek, takich jak papierosy, alkohol czy bardzo duża ilość czarnej kawy. Przy dużej nadwadze pojawia się problem związany z przepukliną żołądka, wywoływany przede wszystkim wysokim ciśnieniem w jamie brzusznej. Co więcej, również w okresie ciąży ciśnienie to wzrasta, zaś sam rosnący płód zaczyna uciskać zwieracz dolny między przełykiem i żołądkiem, co również prowadzi do objawów refluksu żołądkowego. W niektórych przypadkach refluks może również być wynikiem nieprawidłowo przeprowadzonej operacji w obrębie jamy brzusznej, bądź wynikać z osłabienia samego mięśnia zwieracza u osób starszych, co jest fizjologicznym stanem rzeczy.

Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego

Większość osób objawy refluksu uważa za objawy zgagi, jako że to drugie schorzenie zdaje się pojawiać przede wszystkim epizodycznie. Tymczasem warto wiedzieć, jak objawia się refluks, i dlaczego objawy zgagi nie mogą być ignorowane – choroba refluksowa również bowiem może pojawiać się np. raz w tygodniu, zwłaszcza gdy wynika przede wszystkim z nieprawidłowego trybu życia.

Podstawowymi objawami refluksu są odbijanie po posiłku oraz między posiłkami, poczucie pieczenia w przełyku, typowe dla zgagi, o różnym nasileniu czy też kwaśny smak pojawiający się w ustach. Zazwyczaj refluks daje objawy przede wszystkim w nocy i w pozycji leżącej, a także przy nachylaniu się – jest to efekt fizjologicznego procesu wracania się treści żołądka do przełyku. W drastycznych wypadkach mogą pojawiać się nawet wymioty, bóle brzucha, próchnica, a także choroby gardła oraz długotrwała chrypka.

Jak rozpoznać refluks?

Można rozpoznać refluks na własną rękę, zwłaszcza gdy objawy nie są jeszcze bardzo silne – wystarczy zmienić tryb życia oraz dietę, co zazwyczaj pozwala na zanikanie objawów. W każdym przypadku jednak trzeba udać się do lekarza, który wykonuje badanie endoskopowe i analizuje stan zwieracza dolnego przełyku przez odpowiednią kamerę. Wówczas stosuje się odpowiednie leczenie, od zmiany diety i stylu życia aż po stosowanie farmakoterapii czy wykonanie zabiegu laparoskopowego.

Kup poradniki o Refluksie

3 Odpowiedzi do Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego

  1. Tomek napisał(a):

    Najgorsze jest to, że choroba refluksowa atakuje głównie w nocy. Pieczenie i zgaga nie dają spać, nikomu nie życzę. Sam zmagałem się z refluksem przez wiele miesięcy, ale w końcu udało mi się go wyleczyć. Na szczęście póki co nie wraca, ale prawdą jest, że ograniczam się w diecie i nie wszystko jem, co wcześniej się zdarzało.

  2. Mylisz się napisał(a):

    Najgorsze jest to, że są lekarze, którzy nie rozpoznają refluksu, bo tego nie potrafią. Nie mówię, że wszyscy, nawet nie większość, ale są lekarze z Wrocławia, którzy nie mają pojęcia co to jest refluks i stwierdzają, że to zwykła zgaga, pomijając inne objawy, o których opowiada im pacjent.

  3. […] Objawami refluksu może być pieczenie w klatce piersiowej, czyli tak zwana zgaga. Zwłaszcza jeśli występuje ona często i nie pomagają na nią zwykłe środki dostępne bez recepty, zmusza to chorego do wizyty u specjalisty. Tymczasem leczenie na własną rękę nie jest zwykle efektywne i może doprowadzić do tego, iż choroba refluksowa posunie się dalej i dojdzie między innymi do zwężenia przełyku. Powikłania po nieleczonym refluksie często bywają leczone operacyjnie. Oprócz zapalenia przełyku mogą występować także tak zwane uchyłki przełyku, w których może zalegać treść pokarmowa. Dlatego też często wymagają one wycięcia. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 85 = 92