Protezy zębowe – rodzaje i charakterystyka

Protezy zębowe Gdańsk, które oferuje współczesna protetyka stomatologiczna, są wygodne, dobrze się prezentują oraz spełniają najważniejsze zadania niemożliwe do wykonania przy braku uzębienia (prawidłowa artykulacja, rozdrabnianie pokarmów). Wiele trudności sprawia jednak wybór konkretnego modelu. Jakie wyróżnia się rodzaje protez? Dla kogo są przeznaczone?

Proteza zębowa – rodzaje

Proteza zębowa to aparat leczniczo-rehabilitacyjny, który jest specjalistyczną alternatywą dla niepełnego lub całkowitego braku uzębienia. Decydując się na tego rodzaju uzupełnienie protetyczne, warto liczyć się z kosztami. Ile kosztuje proteza zębowa?

Koszt wynika z wielu czynników, w tym ilości wstawianych zębów oraz typu aparatu. Ceny zaczynają się od kilkuset złotych (wkład koronowy od 200 do 1500 złotych), ale mogą wynosić też kilka tysięcy (proteza szkieletowa od 1500 do 2500 złotych).Warto zatem wiedzieć, jakie istnieją rodzaje protez zębowych. mianowicie:

  • protezy zębowe stałe (mosty protetyczne i adhezyjne, licówki, korony, wkłady koronowe i koronowo – korzeniowe),
  • protezy zębowe ruchome (szkieletowe, całkowite, częściowe i nakładkowe).

Protezy zębowe – przeciwwskazania

W przypadku protez zębowych przeciwwskazania są ściśle uzależnione od rodzaju wykonywanej protezy. Wyróżnia się trzy podstawowe grupy: miejscowe, ogólne bezwzględne, ogólne względne.

W tabeli przedstawiono ich konkretne przykłady.

Przeciwwskazania miejscowe Przeciwwskazania ogólne bezwzględne Przeciwwskazania ogólne względne
zbyt małe rozmiary wyrostka zębodołowego do wykonania implantów choroby psychiczne choroby nerek i układu oddechowego
brak miejsca pomiędzy zębami sąsiednimi oraz zębami górnymi i dolnymi, zły stan higieny jamy ustnej nałogowe palenie tytoniu
nieprawidłowa błona śluzowa w miejscu ewentualnej implantacji. choroby układowe choroby endokrynologiczne

Protezy zębowe – wskazania

Protezy zębowe warto wykonać w kilku przypadkach. Pierwszym z nich są pojedyncze braki w uzębieniu (może to być brak jednego zęba, kilku sąsiadujących lub znajdujących się od siebie w pewnej odległości). Wskazaniem do założenia protezy zębowej jest również całkowity brak naturalnego uzębienia, traconego z różnych powodów. Problem braku uzębienia ma konsekwencje nie tylko estetyczne, ale także zdrowotne.

Proteza zębowa

Proteza zębowa – jak przygotować się do zabiegu?

Zakładanie protezy zębowej właściwie nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Jedynym wymaganiem jest stała rutyna pielęgnacji i higieny jamy ustnej, co oznacza, że przed wizytą u protetyka należy dokładnie wyczyścić zęby, policzki, jak i język, używając do tego celu miękkiej szczoteczki. Reszta działań odbywa się w gabinecie protetycznym, gdzie lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem i sprawdza stan jamy ustnej, wykluczając ewentualne przeciwwskazania do leczenia i ustalając szczegółowy plan leczenia.

dr n. med. Krystian KrupskiWizyta konsultacyjna ma na celu ustalenie rodzaju protezy oraz planu leczenia – mówi dr n. med. Krystian Krupski, specjalista chirurgii stomatologicznej z K2 Medical & Dental Clinic

Protezy zębowe – jak wygląda zabieg?

Zabieg zakładania protez zębowych jest ściśle uzależniony od rodzaju protezy. Stałe uzupełnienia protetyczne wykonywane są pod znieczuleniem, ponieważ wymagają między innymi wprowadzenia implantów. Z kolei ruchome protezy (podobnie jak licówki, korony itp.) wymagają wykonania odlewów i dopasowania ich do kształtu anatomicznego szczęki. Ruchome uzupełnienia mogą być montowane na specjalne klamry lub zatrzaski, a te wyjmowane na noc utrzymują się na dziąsłach lub dziąsłach i naturalnych zębach.

Kup poradniki o Refluksie

2 Odpowiedzi do Protezy zębowe – rodzaje i charakterystyka

  1. StanisławB napisał(a):

    Uważam, że inwestycja w protezy zębowa to bardzo świetna decyzja. Ich koszt jest zazwyczaj o wiele mniejszy niż np. implantów i mamy naprawdę szeroki wybór jeśli chodzi o typy i materiał z którego będzie wykonana

  2. Danio123 napisał(a):

    Dokładnie trochę tych typów jest. Ja z początku nie wiedziałem, że protezy zębowe występują aż w tylu wariantach. Na szczęście wszystko mi wytłumaczył i przedstawił specjalista na wizycie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 1