Przyczyny refluksu
Szacuje się, że na całym świecie choroba refluksowa dotyka około 10% społeczeństwa. Jest to liczba dość wysoka, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że cały czas rośnie. Wpływ na pojawienie się refluksu ma wiele czynników, aczkolwiek lekarze są w stanie wyodrębnić te przyczyny, których da się uniknąć, i które mogą prowadzić do zmniejszenia dolegliwości.
Społeczne i dietetyczne przyczyny refluksu
Badania wykazują, że na chorobę refluksową cierpi o wiele więcej osób w krajach wysokorozwiniętych, niż w rozwijających się. Pojawianiu się choroby sprzyja stres oraz nerwowy tryb życia, połączony z nieprawidłową dietą i zbyt małą ilością ruchu. Co więcej, choroba refluksowa może być przyczyną powstawania dodatkowych dolegliwości, na przykład wrzodów. W niektórych przypadkach stwierdza się pojawienie refluksu na tle choroby nerwicowej.
Częstszą przyczyną refluksu jest oczywiście nieprawidłowa dieta, połączona z małą ilością ruchu. Na chorobę refluksową częściej cierpią osoby, które dużo siedzą w trakcie dnia oraz nie uprawiają regularnie sportów. Co więcej, wpływ na pojawienie się refluksu ma nie tylko rodzaj posiłków, ale również sposób ich przyjmowania. Częściej z powodu objawów refluksu cierpią osoby, które spożywają mniej posiłków dziennie, ale są to posiłki obfite i zjadane bardzo szybko. Co więcej, regularne jedzenie przetworzonej żywności oraz tłustych, słodkich i ostrych potraw w połączeniu z dodatkowymi czynnikami może prowadzić do pojawiania się refluksu.
Zdrowotne powody refluksu
Oprócz wyżej wymienionych czynników, istnieją również zdrowotne przyczyny refluksu. Czasami refluks pojawia się u osób, które przeszły operacje w obrębie jamy brzusznej – jest wówczas ich powikłaniem. Może być również efektem przepukliny żołądka, a także osłabienia mięśnia zwieracza dolnego przełyku. W tym drugim przypadku większość chorych jest już w podeszłym wieku, a gorsza kondycja mięśni jest naturalnym, fizjologicznym stanem organizmu, wynikającym ze starzenia się komórek.
W czołówce tego, co powoduje refluks, można umieścić również rozmaite używki. Chodzi przede wszystkim o palenie papierosów, spożywanie bardzo dużych ilości alkoholu, ale również picia nadmiernych ilości kawy czy czarnej herbaty. Częściej na refluks cierpią też osoby otyłe – w ich przypadku pierwszym wskazaniem do walki z refluksem jest zrzucenie nadmiernych kilogramów, które powodują zwyczajnie wzrost ciśnienia w jamie brzusznej i cofanie się soków żołądkowych. Czasami refluks występuje w konsekwencji przyjmowania niektórych leków.
Ja tam nigdy nie miałem refluksu i na to nie narzekam.
To co tu robisz na tej stronie?
A powiedz tylko palaczowi, że sam się świadomie truje i właściwie pewne jest, że umrze 10 lat wcześniej, to usłyszysz, że to bzdury, albo że pali bo lubi. Tymczasem refluks to jedna z najmniej groźnych chorób, jakim palenie papierosów sprzyja.