Czy łupież pstry jest zaraźliwy? Jak uniknąć choroby?

Łupież pstry czy jest zaraźliwy? – to pytanie zadaje sobie wiele osób. Szukając informacji na ten temat można natrafić na sprzeczne opinie. Łupież pstry jest odmianą choroby grzybiczej wywołaną przez drożdżaki z rodziny Malassezia, które występują na skórze w normalnych warunkach. Dlaczego w takim razie nie wszyscy chorują?

Łupież pstry czy jest zaraźliwy? Dlaczego chorujemy?

Łupież pstryŁupież pstry czy jest zaraźliwy? Tak jak inne choroby grzybicze – jest. Jednak nie tak bardzo jak grzybica stóp czy paznokci. W sprzyjających okolicznościach, takich jak osłabienie organizmu,obniżona odporność łupież pstry zaraźliwy jest bardziej. Drożdżaki żywią się naskórkiem i tłuszczem na skórze. W związku z tym, osoby o zwiększonej potliwości lub w okresie dojrzewania, gdy hormony powodują zwiększoną ilość wydzielanego łoju są bardziej narażone na zakażenie. Choroba częściej występuje w ciepłym klimacie, przy wilgotnej i dusznej pogodzie lub u osób otyłych. Wszystkie te czynniki wpływają na namnażanie się drożdżaków, dzięki czemu dochodzi łatwiej do zakażenia. Jako objaw choroby na skórze pojawiają się żółtawobrunatne plamki, najczęściej w okolicach klatki piersiowej i pleców. W niektórych przypadkach mogą objąć kark, pachwiny, a nawet twarz. Na szczęście istnieją skuteczne kosmetyki na łupież pstry – płyny, szampony i emulsje.

Łupież pstry – jak można się zarazić i jak tego uniknąć?

Łupież pstry, jak można się zarazić? Tak jak każdą inną chorobą grzybiczą, czyli przez kontakt bezpośredni z osobą zakażoną lub z przedmiotami używanymi przez taką osobę. Najważniejsze, aby uniknąć zakażenia, jest dbanie o higienę.

Do zakażenia najczęściej może dojść w miejscach takich jak:

  • sauna;
  • basen;
  • solarium;
  • gabinety kosmetyczne;
  • gabinety masażu;
  • fryzjer;
  • używanie wspólnie z zakażoną osobą ręcznika, szczotki do włosów lub nakrycia głowy.

Pityver skuteczny na łupież kosmetykWarto więc zwrócić szczególną uwagę na standardy higieny jakie zachowują wybierane przez nas gabinety masażu lub kosmetyczne – czy sprzęty znajdujące się tam są dezynfekowane. Podczas korzystania z basenu, sauny lub kąpieli w hotelowym prysznicu należy korzystać ze zmiennego obuwia (klapek). Inną kwestią jest to, gdy osoba zakażona łupieżem pstrym zamieszkuje z nami w domu. Każdy z domowników powinien używać osobnej gąbki do mycia ciała, szczotki do włosów czy nożyczek do paznokci. Należy także dokładnie dezynfekować ręczniki, pościel i ubrania z którymi chory ma kontakt.

Łupież pstry – czy jest zaraźliwy? W wielu sytuacjach tak, więc aby uchronić się przez możliwością zakażenia, powinniśmy zwrócić uwagę na okoliczności, w których dochodzi do nadmiernej potliwości tzn. przy wysiłku, w upalne dni itp. Należy wówczas zadbać o odpowiedni, przewiewny ubiór, częstą zmianę spoconej odzieży oraz higienę osobistą. Ważna w tym wypadku jest również dieta, ponieważ to ona często wpływa na występowanie tłustej cery. Powinno się spożywać produkty o dużej zawartości cynku i żelaza, ograniczać tłuszcze i zadbać o witaminę D.

Odpowiedź na pytanie: Łupież pstry – czy jest zaraźliwy? jest twierdząca. Jest to przypadłość nieprzyjemna i trudna do wyleczenia, bardzo często nawraca, bo aż 4 na 5 chorych ma ponowne objawy. Dlatego warto zapamiętać porady na temat tego jak się przed nią ustrzec i jak sobie z nią radzić.

Kup poradniki o Refluksie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + 3 =