O refluksie
Refluks może zdarzyć się każdemu
Ze zdrowiem jest tak, że niestety zwykliśmy go nie dostrzegać wtedy, gdy je mamy. Przecież już nawet Jan Kochanowski pisał o tym w swojej fraszce „Na zdrowie”. I fragmenty tej fraszki są cytowane z uporem do tej pory, czyniąc ją chyba najbardziej rozpoznawalną fraszką wśród wszystkich dzieł Kochanowskiego. Jednak mimo tej wiedzy, wiedzy, którą mieli już nasi przodkowie, ludzie żyjący setki lat temu – nadal w mentalności ludzkiej nic się nie zmieniło.
Zapobieganie refluksowi
Choroba refluksowa jest bardzo uciążliwa, choć zwykle, jeśli nie jest bagatelizowana, nie powoduje dodatkowych powikłań. Warto jednak wiedzieć, że zamiast cierpieć z jej powodu, można dzięki przestrzeganiu łatwych zaleceń nie dopuścić do pojawienia się jej. Wymaga to jednak zachowania rozsądku, oparcia się wielu pokusom, a często również lenistwu.
Refluks w ciąży
Na refluks cierpi coraz więcej osób – staje się on poniekąd schorzeniem typowym dla społeczeństwa, które ciągle je w biegu, ma nieprawidłową dietę, a przy tym zły tryb życia. Powstawaniu refluksu sprzyja również otyłość, która jest coraz częstszym problemem nawet u osób młodych. Istnieje jednak stan, w którym choroba refluksowa atakuje prawie zawsze, ale jednocześnie mija praktycznie całkowicie po powrocie do normalnego stanu. Mowa oczywiście o ciąży oraz dolegliwościach, które jej towarzyszą.
Refluks u dzieci
Refluks dotyka nie tylko osób dorosłych. Może być także przyczyną chorób u dzieci. Na początku warto rozróżnić, że refluks oraz choroba refluksowa to dwa różne pojęcia. Refluks jest to zarzucanie treści pokarmowej z żołądka z powrotem do przełyku. Natomiast choroba refluksowa to powikłania związane z negatywnym wpływem kwasu żołądkowego oraz enzymów trawiennych na strukturę przełyku. Badania wykazują, że refluks występuje u wszystkich, zarówno dzieci, jak i dorosłych, natomiast nie musi powodować poważnych zmian.
Przyczyny refluksu
Szacuje się, że na całym świecie choroba refluksowa dotyka około 10% społeczeństwa. Jest to liczba dość wysoka, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że cały czas rośnie. Wpływ na pojawienie się refluksu ma wiele czynników, aczkolwiek lekarze są w stanie wyodrębnić te przyczyny, których da się uniknąć, i które mogą prowadzić do zmniejszenia dolegliwości.
Powikłania przy refluksie
Choroba refluksowa dotyka dziś tak dużą część społeczeństwa, że większość osób jej doświadczających po prostu bagatelizuje objawy, wybierając stosowanie leków dostępnych do recepty. Niestety, nie jest to najlepsze wyjście: lekarze alarmują, że choć refluks sam w sobie jest po prostu dość nieprzyjemny, to jednak wraz z czasem braku leczenia może powodować coraz poważniejsze powikłania.
Objawy refluksu u dziecka
Zazwyczaj objawy refluksu są łatwe do zidentyfikowania, bowiem jest to pieczenie w przełyku, ból czy też kłucie za mostkiem. Jednak jak objawia się refluks u dziecka? W wielu przypadkach jego objawy u dzieci nie są tak oczywiste, bowiem wydaje się, że nie są w żaden sposób powiązane z tą chorobą. Dlatego też w przypadku, gdy dziecko nie chce jeść, nie przybiera, bądź traci na wadze, a także kiedy często i długo choruje na zapalenie płuc czy oskrzeli, warto poprosić lekarza rodzinnego o wykonanie badań diagnozujących refluks.
Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego
Codziennie na świecie kilka procent ludzkości cierpi na objawy, które popularnie kojarzone są ze zgagą. Tymczasem brak odpowiedniej diagnostyki oraz bagatelizowanie problemów związanych z cofaniem się treści żołądkowych prowadzi zwykle do rozwoju refluksu oraz – w rezultacie – pogorszenia stanu przełyku i zwieracza dolnego.
Leczenie refluksu
Wiele osób uważa refluks za chorobę bardziej uciążliwą niż groźną, co przekłada się na brak diagnostyki oraz prawidłowego leczenia tego schorzenia. Tymczasem zastosowanie prostych zasad w leczeniu oraz wsparciu leczenia pozwala nie tylko na zapobieganie nawrotom choroby, ale również życie z dala od niej. Warto wiedzieć, jak przebiega leczenie oraz jakie są szanse na całkowite wyleczenie tej choroby.
Domowe sposoby na refluks
W przypadku pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości, które są dla nas uciążliwe, zawsze należy skontaktować się z lekarzem – może to być bowiem tylko wstęp do o wiele poważniejszego schorzenia. Często jednak bywa tak, że po wykonaniu diagnostyki, lekarz stwierdza delikatną wersję choroby refluksowej, która nie wymaga dodatkowego, poważniejszego leczenia farmakologicznego. Wówczas można zastosować wygodne, domowe sposoby na radzenie sobie z nieprzyjemnymi objawami tego schorzenia.
Dieta przy refluksie
Choroba refluksowa jest jedną z najczęstszych dolegliwości, które dotykają osoby w krajach wysokorozwiniętych. Dziś szacuje się, że ponad 10% ludzkości cierpi z powodu objawów choroby refluksowej.
Dieta u dzieci z refluksem
U zdrowego dziecka dieta jest niesamowicie ważna dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. A kiedy dziecko zachoruje, trzeba jej przestrzegać jeszcze bardziej rygorystycznie, ponieważ bywa i tak, że niektórych składników czy potraw dziecko jeść nie może zupełnie. Przykładem może być tutaj choroba refluksowa.
Diagnozowanie refluksu
Istnieje dziś wiele chorób, które są przewlekłe i z którymi wiele osób zdecydowało się po prostu żyć. Nieco inaczej jest w przypadku refluksu – tutaj wielu chorych bagatelizuje sprawę, stwierdzając że jest to przypadłość niegroźna, a tylko nieco uciążliwa. Powoduje to jednocześnie, że stan chorych, którzy trafiają do specjalistów w poszukiwaniu diagnozy, jest często na tyle poważny, że konieczna jest np. operacja.