Trądzik różowaty i jego przyczyny

Trądzik różowaty jest najczęstszym schorzeniem pojawiającym się wśród młodzieży. Z medycznego punktu widzenia jest to choroba naczyń krwionośnych skóry z towarzyszącymi zmianami zapalnymi w postaci grudek i krostek. Rozwija się ona bardzo powoli i wymaga odpowiedniej profilaktyki oraz profesjonalnego leczenia u dermatologa. Większość cierpiących na trądzik różowaty zastanawia się dlaczego się pojawił i jakie jest źródło jego powstania. Zazwyczaj czynniki nasilania się trądziku można podzielić na:

  • – naczynioworuchowe charakteryzujące się nadwrażliwością układu nerwowego na bodźce zewnętrzne. Duże znaczenie odgrywa tutaj dieta, stres, wysiłek fizyczny, promieniowanie ultrafioletowe, gorące kąpiele, zła pielęgnacja skóry. Czytaj więcej na https://acnerose.pl/  – dlatego też aby przeciwdziałać pojawieniu się bolących krost zaleca się unikania alkoholu, pikantnych potraw, silnych emocji, stosowanie kosmetyków o dużej zawartości mentolu, acetonu czy alkoholu.
  • – zaburzenia hormonalne, wynikające z nieprawidłowej dystrybucji hormonów. Zmiany trądzikowe pojawiają się i zazwyczaj nasilają w wyniki stosowania środków antykoncepcyjnych. W tym wypadku wzrost stanu zapalnego skóry zależy od fazy cyklu miesiączkowego lub menopauzalnego, a także problemów związanych z tarczycą.
  • – zaburzenia układu pokarmowego. Osoby, które cierpią na problemy z trawieniem, uciążliwe zaparcia i prowadzą złą dietę są bardziej narażone na pojawienia się trądziku.
  • – różnego rodzaju zakażenia. Krosty i grudki rozprzestrzeniają się u osób, które są nosicielami roztoczy nużeńca ludzkiego, drożdżaków oraz innych chorób zapalnych.
  • – silne migreny. Wywołują one tylko i wyłącznie trądzik na twarzy tj. czoło, policzka, grzbiet nosa i broda. Nierzadko występują u osób ze skórą wrażliwą i naczyniową, a także przy cerze mieszanej, tłustej i suchej. W takich przypadkach dobór środków pielęgnacyjnych jest bardzo trudny, ponieważ twarz jest skłonna do obrzęków i podrażnień.
  • – przyjmowanie różnego rodzaju leków i witamin. Zwiększone ryzyko pojawienia się trądziku u osób przyjmujących duże dawki witaminy B6 i B12 oraz leków obniżających poziom cholesterolu i kwasu nikotynowego.
  • – niewłaściwa higiena twarzy, pleców, dekoltu i ramion. Źle dobrane środki pielęgnacyjne, zwłaszcza posiadające swojej zawartości glikokortykosteroidy zwiększają rozmnażanie się krost.

Dlatego też posiadanie wiedzy na temat przyczyn pojawiania się trądziku różowatego jest bardzo istotne. Dobrze zweryfikowane źródło schorzenia pomaga dostosować odpowiednie leczenie, by w przeciągu kilku miesięcy zupełnie się jego pozbyć.

Kup poradniki o Refluksie

Jedna odpowiedź do Trądzik różowaty i jego przyczyny

  1. Tamara napisał(a):

    Ja martwiłam się, że pielęgnuję cerę w niewłaściwy sposób lub odżywiam się źle, ale dermatolog wytłumaczyła że skłonności do trądziku różowatego mogą być genetyczne i nic z tym nie zrobię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

69 − = 68