Jakie są objawy rzeżączki?

   Wirus HPV brodawczaka ludzkiego to rodzina wirusów, które powodują brodawki ludzkie, dysplazję wskutek której może ujawnić się rak szyjki macicy, dochodzi także do zmian w obrębie męskich narządów płciowych. Jeśli człowiek ma brodawczaka, nawet niewielki rozmiar, jest on bezpośrednim źródłem wirusa. W takim przypadku dana osoba może nie mieć jeszcze brodawek ani kłykcin podczas badania. Zmiany mogą być nadal mikroskopijne, niewidoczne dla oka, ale taka osoba może już przenosić wirusa na inną osobę.

  Wirus hpv objawy powoduje poprzez rozwój brodawek odbytu i narządów płciowych na genitaliach. Mechanizm przenoszenia tych typów jest głównie seksualny. Jeśli system odpornościowy jest osłabiony, wirus brodawczaka przeniknie do komórek podstawowej warstwy skóry lub nabłonka błony śluzowej, wbudowany jest w chromosomy komórek i zmienia pracę tych komórek. Komórki zaczynają być nadmiernie podzielone i rozszerzają się w ograniczonym obszarze, na zewnątrz przechodząc w brodawki i kłykciny kończyste.

  Brodawczak u mężczyzn jest niebezpieczny dla ich partnerów. Jeśli mężczyzna zaraża kobietę zakażeniem HPV, zwiększa ryzyko zachorowania na taki nowotwór taki jak rak szyjki macicy. Dlatego wirus brodawczaka u mężczyzn powinien być zdiagnozowany w odpowiednim czasie.

Hpv objawy, po jakim czasie się ujawniają?

  W wyniku zakażenia brodawczakiem HPV infekcja komórek nabłonkowych następuje przeważnie w okresie od 6 miesięcy do półtora roku. Kłykciny kończyste czas wylęgania osiągają mniej więcej od 6 tygodni aż do 8 miesięcy.

Wirus hpv objawy u mężczyzn

W większości przypadków objawy zakażenia hpv u mężczyzn nie występują, a ponad połowa zakażonych żyje i wyzdrowieje bez leczenia. Z drugiej strony wirus hpv może żyć w ciele przez dziesięciolecia, również bez powodowania jakichkolwiek przejawów.

Objawy hpv u mężczyzn to:

 • Brodawki narządów płciowych (brodawki odbytowo-płciowe). Te formacje wyglądają jak zgrupowane piramidy koloru ciała, umieszczone na skórze penisa lub wokół odbytu. Takie objawy brodawczaka są bezbolesne i nie powodują żadnych nieprzyjemnych objawów, z wyjątkiem estetycznego dyskomfortu. Niektóre brodawki są tak małe, że nie można ich zobaczyć gołym okiem. Brodawki narządów płciowych są zwykle powodowane przez HPV niskiego ryzyka.
 • Brodowata papuloza. Charakteryzuje się obecnością w obszarze moczowo-płciowym, formacji skórnych (plam, guzków), często umieszczonych w grupach lub łączących się ze sobą. Inne objawy są zwykle nieobecne. Mimo to choroba jest uważana za przedrakową i niebezpiecznie jest z nią żyć.
 • Rak śródnabłonkowy. Objawy wirus brodawczaka są raczej skąpe. Na wewnętrznej powierzchni napletka pojawia się mała plamka o czerwonawym kolorze. Z biegiem czasu staje się łuszczącą się zmianą. Ten etap jest uważany za przedrakowy i często przeradza się w raka. Dlatego każda erozja napletka wymaga natychmiastowej konsultacji z wenerologiem.
 • Rak prostaty. Podobnie jak większość nowotworów złośliwych, we wczesnym stadium brodawczaka nie towarzyszą żadne symptomy i jest diagnozowany przypadkowo. Na trzecim i czwartym etapie chorobie towarzyszy ból przy oddawaniu moczu.

  Wirus hpv u mężczyzn może przebiegać bezobjawowo, ale niektórzy mężczyźni posiadają hpv objawy takie jak: pojedyncze lub wielokrotne kłykciny kończyste na:

 • Głowie i trzonie penisa,
 • Błonie śluzowej wewnętrznej warstwy napletka,
 • Skórze moszny,
 • Kroczu
 • W okolicach odbytu.

Czasami objawy wirusa hpv ujawniają się poprzez:

 • Świąd,
 • Lekką bolesność
 • Pieczenie
 • Zaburzenia oddawania moczu: natryskiwania lub przerywany strumień moczu.

Objawy hpv w jamie ustnej

  Objawy hpv w formie brodawek jamy ustnej maja postać łagodną. Wyglądają jak małe białe grudki umiejscowione na błonie śluzowej. Przeważnie pojawiają się, jako zmiany pojedyncze, rzadko w skupiskach. Objawy hpv w gardle nie są zagrożeniem dla zdrowia, ale trzeba reagować na ich pojawienie się, ponieważ mogą zaburzyć prawidłowe oddychanie poprzez ograniczony dopływ tlenu. Na strunach głosowych mogą pojawić się przyrosty brodawczaków.

Brodawczak w gardle objawy niepokojące to:

 • Ból gardła
 • Zmiana głosu (pojawienie się chrypki)
 • Uczucie posiadania ciała obcego w gardle
 • Problemy z połykaniem pożywienia (dławienie się)
 • Kaszel
 • Brodawki na migdałkach
 • Brodawki w zatokach.

Objawy wirusa hpv u kobiet

U kobiet zakażenie wirusem brodawczaka może powodować kłykciny kończyste narządów płciowych, które w wielu przypadkach można zdiagnozować tylko w badaniu ginekologicznym. Rosną około trzech miesięcy po zakażeniu. Ginekolodzy podają, że nadżerka a wirus hpv jest zależnością i może ściśle się ze sobą wiązać (więcej o objawach dowiesz się tu http://dobrywenerolog.pl/hpv/objawy-wirusa-hpv/). W wyniku nadżerki dochodzi do dysplazji szyjki macicy i zmian przedrakowych w wyniku nieprawidłowego podziału komórek. Przyczyną nadżerki może być wirus HPV.

Brodawczak objawy ujawnia na:

 • Małych wargach sromowych,
 • W pochwie,
 • Szyjce macicy,
 • Kanale szyjki macicy,
 • Na skórze wokół odbytu.

  Wirus brodawczaka ludzkiego objawy u kobiet i mężczyzn może obejmować obecność niewielkich wzrostów, nie tylko w okolicy narządów płciowych, ale także w innych miejscach – pod gruczołów piersiowych w dole pachowym, na szyi i na powiekach.

Wirus brodawczaka – diagnostyka

Wirus brodawczaka ludzkiego można samodzielnie diagnozować poprzez wykonywanie odpowiednich testów. Warto badać się, aby uniknąć rozprzestrzenia się choroby, która powoduje nieefektowne zmiany skórne oraz zmiany na organach płciowych oraz innych narządach. Z pozytywnym wynikiem testu należy udać się do wenerologa, dermatologa lub ginekologa.

 

Kup poradniki o Refluksie

4 Odpowiedzi do Jakie są objawy rzeżączki?

 1. Lilli napisał(a):

  Kurcze ta niepewnosc czy sie ma hpv czy nie..
  Mój były na odchodnym mi powiedział że jest zarażony. nie wiem czy kłamał cyz nie ale się strasznie bałam i na szczęście trafiłam na info o testach. Weszzłam na tę stronkę drwenerolog i sobie zamówiłam. Potem dwa dni czekania na wynik – a ja myslalm ze to dwa lata minęły. Na szczęście wynik negatywny ale nikomu nie życzę podobnych przeżyć. Dobrze że jest taki prosty sposób żeby to wszystko sprawdzić.

 2. Malina napisał(a):

  Nawet nie miałam pojęcia że takie wirusy mogą powodować raka.. Moim zdaniem każdy powinen robić sobie regularnie badania.

 3. Marecki napisał(a):

  A do urologa można pójść z wynikiem? Czy nie bardzo?

 4. Justinowa napisał(a):

  Ciekawy artykuł. Najwięcej informacji o hpv w jednym miejscu, mega!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 − 9 =