Problemy z moczeniem nocnym u dziecka

Dziecko, gdy tylko nauczy się panować nad funkcjami swojego ciała, czyli siadać i chodzić, powinno być uczone treningu czystości czyli załatwiania się na nocnik. Rodzic w pewnym momencie zaczyna zauważać, że jego dziecko tuż przed załatwieniem potrzeby zaczyna się podejrzanie zachowywać, robić dziwne miny, przerywać zabawę. To moment, gdy można wdrożyć naukę czystości u malucha. Czasem zajmuje to więcej czasu, czasem mniej – wszystko zależy od dziecka. Nieco dłużej zajmuje rodzicom oduczenie dziecka moczenia się w nocy. Gdy dwu lub trzylatek przesypia całe noce, najłatwiej jest założyć mu specjalne pieluchy, które zapobiegną moczeniu łóżka. Trudno jest bowiem tak małe dziecko nauczyć, by wiedzione potrzebą budziło się i wstawało z łóżka na nocnik. Jeśli jednak uda nam się nauczyć dziecko załatwiania się również w nocy, można uznać, że spory sukces mamy za sobą.

Bywają jednak dzieci, które już nauczone treningu czystości także w nocy, pewnego razu budzą się w mokrym łóżku. Jednorazowo taka sytuacja nie powinna niepokoić, jeśli jednak zdarza się to częściej, można już mówić o problemie z moczeniem nocnym. Pierwsza rzecz, o jakiej powinien pomyśleć rodzic, to zminimalizowanie ryzyka moczenia w nocy – ograniczanie napojów tuż przed snem, nauka załatwiania się przed pójściem spać. Dziecko powinno też być otoczone miłością, troską i nie przeżywać żadnych stresów, które mogą być przyczyną moczenia. Jeśli dziecko nie ma powodów do niepokoju, i teoretycznie nie powinno moczyć się w nocy, potrzebna może być poradnia urologiczna dla dzieci.

Do poradni urologicznej należy się udać po to, by potwierdzić lub wykluczyć wszelkie infekcje bakteryjne dróg moczowych, oraz problemy z nerkami albo funkcjami neurologicznymi pęcherza. Może się zdarzyć, że dziecko ma niewielki i bezbolesny stan zapalny objawiający się dysfunkcjami pęcherza. Może też okazać się, że moczenie ma naturę psychologiczną – dziecko denerwuje się w przedszkolu czy kiedy zostaje z opiekunką w domu. Koniecznie należy sprawdzić tę ewentualność!

Kup poradniki o Refluksie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 53 = 55