Podział chorób krwii
Krew jest jedną z najważniejszych tkanek w ludzkim organizmie. Odpowiada za transport tlenu i substancji odżywczych do komórek, broni organizm przed drobnoustrojami . Każde zaburzenie funkcjonowania delikatnego układu krwiotwórczego powoduje szereg problemów, zależnych od tego, które funkcje zostały upośledzone.
Najważniejszym kryterium podziału chorób krwi jest zróżnicowanie pod względem uszkodzonych elementów układu. Należy jednak pamiętać iż w przebiegu niektórych chorób pojawiają się braki (lub nadmiary) dwóch lub więcej składników krwi.
1. Erytrocyty
Niedokrwistości; niedobory krwinek czerwonych w organizmie. Mogą mieć podłoże mechaniczne (stany po przebytych krwotokach), genetyczne (anemia aplastyczna), nabyte (niektóre postacie anemii hemolitycznych i aplastycznych) oraz spowodowanie niedoborami składników krwiotwórczych np. żelaza lub wit. B12. Głównym objawem jest bladość skóry i błon śluzowych oraz ogólny spadek wydolności organizmu, w ciężkich postaciach może dochodzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych na skutek niedokrwienia.
Nadkrwistości; nadmiary krwinek czerwonych w organizmie. Zwykle mają podłoże genetyczne gdzie dochodzi do nadmiernego rozrostu szpiku czerwonego. Objawy przypominają symptomy niedokrwistości jednak pojawia się zwiększona skłonność do zatorów.
Zobacz też: Poradnia Leczenia Anemii – Hematolog Gdańsk w Lifemedica
2. Leukocyty
Leukopenie; obniżenie liczby białych krwinek. Mogą mieć podłoże genetyczne (SCID, anemia aplastyczna, niektóre białaczki), wirusowe (HIV), oraz nabyte w wyniku działania promieniowania jonizującego lub substancji chemicznych. Objawem jest załamanie odporności organizmu a co za tym idzie podatność na infekcje, które są główną przyczyną zgonów pacjentów z leukopeniami. W większości przypadków możliwe jest wyleczenie za pomocą przeszczepu szpiku kostnego (w bardzo rzadkich przypadkach dotyczy to również wirusa HIV).
Hiperleukocytozy; zwiększenie liczby białych krwinek. Zazwyczaj ich przyczyną są infekcje bakteryjne i wirusowe, dlatego mają charakter krótkotrwały. Niestety ten stan wywoływany jest przez większość nowotworów krwi oraz niektóre inne zaburzenia pracy szpiku kostnego. Hiperleukocytozy o podłożu patologicznym (niewynikające ze zwalczania infekcji) nieleczone prawie zawsze prowadzą do śmierci.
3. Płytki krwi
Grupa zaburzeń krzepnięcia krwi, inaczej skaz krwotocznych zazwyczaj ma podłoże genetyczne (choć może pojawiać się w przebiegu białaczek). Rozróżnia się dwa rodzaje skaz krwotocznych; objawiające się zaburzeniami produkcji lub nieprawidłowym funkcjonowaniem płytek krwi oraz spowodowane brakami czynników krzepnięcia (hemofilie). Nieleczone mogą prowadzić do powstawania groźnych dla życia krwotoków.
Leczenie chorób krwi – Diagnozowaniem oraz leczeniem chorób krwi zajmuje się hematolog oraz poradnia hematologiczna.
Regularnie, co 2 miesiące oddaję krew i jeszcze się nie zdarzyło, żebym miał wyniki odbiegające od normy. A nie stosuję jakichś wyszukanych diet, nie jestem jakimś sportowcem czy innym napieraczem. Po prostu normalnie żyję, wysypiam się, chyba że mnie synuś obudzi w środku nocy 🙂
Ja mam na to swoją teorię, dotyczącą honorowych dawców krwi. Po pierwsze zawsze bardziej o siebie dbają, bo spodziewają się, że ich krew jest gorsza, więc wypoczywają, lepiej się odżywiają i td. Ale też krew regularnie wymieniają, czyli de facto powstaje nowa, z wartościami startowymi, więc z pewnością jest to po prostu zdrowa krew.