Szczepionka na rotawirusy – groźna czy zbawienna?

Rotawirusy występują praktycznie na całym świecie i są bardzo zaraźliwe. Dziecko można na nie jednak uodpornić stosując odpowiednią szczepionkę. Wokół niej narosło jednak wiele mitów.

Szczepienia na rotawirusy w Polsce

W polskich warunkach szczepienia na rotawirusy nie są niestety refundowane w związku z brakiem obowiązku szczepienia na nie dzieci. Lekarze zalecają jednak zaszczepienie dziecka na rotawirusy, ponieważ dzięki temu mogą one uniknąć groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Szczepionka na rotawirusy to koszt około 250 do 350 złotych. Opłata ta obejmuje w zależności od odmiany szczepionki jej dwie lub trzy dawki. Taką szczepionkę można zakupić w aptece, ale jeśli nie chcemy jej wykonywać samodzielnie, jest także możliwe wykonanie jej w punkcie szczepień.

Jak wygląda i kiedy jest możliwe szczepienie przeciwko rotawirusom?

Szczepienie przeciwko rotawirusom jest wykonywane wyłącznie w formie doustnej. Jest to wygodne rozwiązanie, w szczególności w związku z tym, że takim szczepieniom podlegają małe dzieci.

Szczepienie uodoporniające na rotawirusy jest bowiem możliwe tylko w przypadku dzieci między 6, a 32 tygodniem życia. Starsze dzieci i osoby dorosłe nie mogą już być na rotawirusy szczepione. Oprócz tego istnieją także ściśle określone zasady wykonywania takich szczepień. I tak w przypadku szczepionek jednoskładnikowych Rotarix, szczepienie obejmuje 2 dawki szczepionki, które są podawane doustnie w odstępie 4 tygodni. Przy czym 1 dawka szczepionki może być podana między 6, a 12 tygodniem życia, a ostatnia – maksymalnie w 16 tygodniu życia. Jeśli chodzi natomiast o szczepionki pięcioskładnikowe RotaTeq, obejmują one 3 dawki szczepionki, także podawanej doustnie i w odstępach 4 tygodni, gdzie pierwsza dawka szczepionki może być podana już w 12 tygodniu życia, a ostatnia – maksymalnie w 32 tygodniu życia.

Jeśli chodzi o przeciwskazania stosowania szczepionek na rotawirusy inne niż wiek, nie zaleca się ich podawać dzieciom, które posiadają wady przewodu pokarmowego lub mają problem z niedrożnością jelit, a także dzieciom z obniżoną odpornością.

Szczepionka na rotawirusy, a bezpieczeństwo dziecka

Jeśli szczepionka na rotawirusy podawana jest w odpowiedni sposób, biorąc pod uwagę terminy jej podania i przeciwskazania, generalnie dzieci dobrze ją tolerują i nie powinna ona powodować u nich żadnych problemów zdrowotnych. W przypadku wystąpienia jednakże niepokojących objawów w postaci wymiotów lub biegunki, należy zgłosić się do lekarza, aby zbadał czego jest to przyczyna.

Skuteczność szczepionek na rotawirusy

Szczepionka na rotawirusy zapewnia odpowiednim poziom ochrony przeciwko groźnej dla zdrowia i życia małego dziecka biegunce rotawirusowej, która często powoduje konieczność odwiedzenia lekarza, a nawet leczenia szpitalnego. Szacuje się, że 70 do 90% dzieci unika dzięki takiej szczepionce zachorowania na biegunkę rotawirusową. Szczepionka chroni dziecko przed tym objawem zakażenia rotawirusami przez 3 lata, a nawet dłużej, czyli w okresie, kiedy biegunka rotawirusowa może wywołać największe spustoszenie w organizmie.

Kup poradniki o Refluksie

2 Odpowiedzi do Szczepionka na rotawirusy – groźna czy zbawienna?

  1. Merkel napisał(a):

    Śmieszy mnie ten cały ruch antyszczepionkowców. Gdyby nie szczepionka na rotawirusy, to pół przedszkola co miesiąc by było na zwolnieniu, a i rodzice by musieli szukać jakiejś fajnej pracy, ale raczej z domu… Więc nie świrujcie, że te szczepionki powodują jakieś szkody czy powikłania, bo brak szczepionki na rotawirusy jest jeszcze gorszy.

    • oświecony napisał(a):

      Jakoś kiedyś nie było szczepionki na rotawirusy i „pół przedszkola” nie było tak często na zwolnieniach lekarskich, jak teraz. Trudno nie mieć wrażenia, że to właśnie szczepionki są przyczyną tych wszystkich chorób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 + = 13