Właściwości lecznicze czystka

Czystek to zioło, które znane jest od setek lat, jednak dopiero jakiś czas temu stało się znane szerszemu gronu z uwagi na swoje niezwykłe właściwości lecznicze. Choć roślina ta w swoim składzie nie zawiera witamin oraz zbyt wielu składników mineralnych, to jednak jest prawdziwą skarbnicą polifenoli, czyli bardzo silnych antyoksydantów, które pomagają zahamować proces starzenia się organizmu, poprzez walkę z wolnymi rodnikami. Jak działa czystek i jakie cenne dla zdrowia właściwości wykazuje ta roślina?

Właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe

Jeśli chodzi o antybakteryjne i przeciwwirusowe właściwości czystka, to wprawdzie żadne konkretne badania nie mogą tego potwierdzić, jednak naukowcy, którzy zajmują się badaniem tej rośliny, zauważyli, że jej olejek eteryczny wykazuje działanie antybakteryjne na bakterie gram-dodatnie i gram-ujemne. Warto również wiedzieć o tym, iż zioło czystek pomaga zneutralizować działanie bakterii Helicobacter pylori, a także gronkowca złocistego.

Korzystny wpływ na układ trawienny

W sieci można znaleźć sporo informacji na temat odchudzających właściwości czystka, jednak czy są one prawdziwe? Poniekąd coś w tym jest, ponieważ regularne picie herbatki z czystka pomaga poprawić przemianę materii z uwagi na zawartość w tej roślinie polifenoli, jednak pomaga również zmniejszyć obrzęki, co poniekąd wpływa na wahania wagi, jednak pijąc herbatę z tej rośliny, nie należy się spodziewać spektakularnych efektów.

Osoby, które mają problemy z zaparciami oraz wzdęciami powinny na stałe wprowadzić do codziennego menu herbatkę z czystka, ponieważ pomaga ona wyregulować trawienie, a także zwiększa metabolizm, dzięki czemu nieprzyjemne objawy nie dokuczają już tak bardzo.

Walka z objawami przeziębienia

Obecnie czystek można zakupić nie tylko w formie ziół do zaparzania, ale również w postaci kapsułek oraz tabletek do ssania, które warto wykorzystać w chorobach gardła oraz przy uporczywym kaszlu. Takie tabletki mogą zmniejszyć obrzęk gardła poprzez walkę z wirusami, które osiedliły się w organizmie.

Pozostałe właściwości czystka

Regularne picie herbaty z czystka polecane jest przy biegunce, ponieważ pomaga zahamować tę bardzo nieprzyjemną dolegliwość, jednak po ziele rośliny warto również sięgać przy alergiach oraz skórnych chorobach. Herbata z czystka polecana jest również cukrzykom, ponieważ przyczynia się nieznacznie do obniżenia podwyższonego poziomu cukru we krwi.

Oczywiście badania nad wszystkimi właściwościami czystka cały czas trwają, dlatego też ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy faktycznie roślina ta pomaga uporać się z wymienionymi powyżej dolegliwościami, jednak osoby, które regularnie piją herbatę z tego ziela, zauważyły znaczną poprawę. Jak na razie czystek należy traktować jako uzupełnienie codziennej diety w cenne dla zdrowia polifenole, co z pewnością wpłynie bardzo korzystnie nie tylko na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, ale również na samopoczucie. Z pewnością picie herbatki z czystka wpłynie korzystnie na wygląd zewnętrzny oraz ogólny stan zdrowia.

Kup poradniki o Refluksie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 44 = 49