Kłykciny kończyste a HPV
Skutkiem zakażenia wirusem HPV są kłykciny kończyste, które powodują zmiany w okolicy genitaliów. Dwa typy wirusów HPV powodują tę chorobę, która powoduje wykwity na błonach śluzowych i skórze. Najczęściej możemy zauważyć wykwity po stosunku seksualnym.
Jak diagnozować typy HPV?
Nie wszystkie typy HPV powodują kłykciny kończyste i dlatego należy przeprowadzić badania molekularne, które pozwolą nam zdiagnozować z jakim typem wirusa HPV zostaliśmy zakażeni.
Jak można zakazić się kłykcinami kończystymi?
Zakażenie kłykcinami kończystymi występuje wśród partnerów seksualnych. Badania pokazały, że ponad połowa osób, które są aktywne seksualnie spotkały się z infekcją HPV.
Jakie są objawy kłykcin kończystych?
Kłykciny kończyste można rozpoznać po wykwitach, które pojawiają się na skórze. Wykwity są niewielkie i kilkumilimetrowe, ale też mogą się łączyć. Kolor wykwit jest jasnoróżowy, ale też może przyjąć kolor brunatny. Objawami kłykcin kończystych nie jest ból i świąd. Inne objawy związane z kłykcinami kończystymi to duże zmiany estetyczne i dyskomfort.
Jak można stwierdzić kłykciny kończyste?
W celu stwierdzenia u siebie kłykcin kończystych warto zrobić badanie PCR z typowaniem wirusa HPV, ponieważ nie każdy typ wirusa HPV powoduje pojawienie się kłykcin kończystych.
Kłykciny kończyste u kobiet i mężczyzn.
W przypadku kobiet kłykciny kończyste są zlokalizowane na wargach sromowych, przedsionku pochwy i w samej pochwie, ujściu cewki moczowej i części pochwowej szyjki macicy. W przypadku mężczyzn kłykciny kończyste można zaobserwować w okolicy żołędzi, w rowku zażołędnym, na wewnętrznej blaszce napletka i na wędzidełku.
Zobacz też – test na hpv: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/
Sposoby leczenia kłykcin kończystych.
Kłykciny kończyste mogą być leczone zabiegowo, ale również farmakologiczne. Sposób leczenie zależy od tego jak duże są zmiany chorobowe. Należy mieć na uwadze to, że usunięcie zmian skórnych nie powoduje eliminacji wirusa HPV. Dlatego należy spodziewać się nawrotu wirusa HPV. Wpływ na nawrot wirusa HPV ma palenie papierosów, zła higiena życia płciowego i częste zmienianie partnerów seksualnych. W leczeniu kłykcin kończystych można zastosować:
- podofilie i podofilotoksyne,
- 5-fluorouracyl,
- interferon alfa,
- imikwimod,
- kriochirurgię,
- krioterapię,
- laseroterapię,
- zabiegi chirurgiczne,
- szczepionkę przeciwko HPV.
Dodaj komentarz