Anemia w różnych okresach życia. Anemia w ciąży.

kojarzona jest zazwyczaj jako choroba, której, jeśli jest to tylko możliwe, należy zapobiegać. Jest to oczywiście prawda, ponieważ brak dostatecznej ilości efektywnie działających czerwonych ciałek krwi może być powodem niedotlenienia organizmu i uszkodzeń organów wewnętrznych. Czym grozi anemia u osób w różnym wieku i na co należy zwrócić uwagę?

Anemia u kobiet w ciąży – co grozi dziecku?

Anemia w ciąży zdarza się dość często. Taki stan nie jest jednak dobry, ani dla przyszłej mamy, ani dla jej dziecka. Choć zazwyczaj powodem jest przekazywanie żelaza dziecku, by zapewnić mu jak najlepszy rozwój, to jednak permanentna niedokrwistość u kobiety w ciąży może być powodem nieprawidłowości u dziecka. Wśród możliwych problemów wymienia się między innymi niską wagę tuż po urodzeniu oraz wystąpienie anemii. Wtedy konieczne jest podawanie odpowiednich preparatów z żelazem już po urodzeniu – w tym często mleka modyfikowanego. Dlatego jeśli kobieta w ciąży chce uniknąć takiej sytuacji, powinna wykonywać zalecone przez lekarza badania krwi – w razie podejrzeń anemii mogą być one wykonywane nawet co miesiąc.

Anemia u dzieci

Anemia u dzieci dopiero co urodzonych raczej nie występuje, ponieważ ich organizm gromadzi zapasy przez cały okres ciąży. Kobiece mleko rzadko zawiera dostateczną ilość tego pierwiastka dla prawidłowego rozwoju dziecka. Po kilku miesiącach jednak zapasy zaczynają się kończyć – jest to tak zwana anemia fizjologiczna. Nie zawsze konieczne jest wtedy podawanie odpowiednich preparatów z żelazem – czasami wystarczy nieco wcześniejsze wzbogacenie diety. Preparaty są zalecane tylko w przypadku większych niedoborów – podawanie ich nie powoduje zwykle żadnych skutków ubocznych.

Przyczyny anemii u dorosłych

anemiaZarówno w przypadku większych dzieci, jak i osób dorosłych, anemia może mieć różne podłoże. Najczęściej wśród nich wymienia się oczywiście niewłaściwą dietę, ubogą w substancje odżywcze lub zawierającą zbyt dużo używek, które utrudniają wchłanianie. Warto pamiętać, że objawy anemii mogą być spowodowane również różnymi schorzeniami wewnętrznymi. Dlatego w przypadku wystąpienia objawów, takich jak osłabienie, zmęczenie, przyśpieszone bicie serca, gorsza koncentracja czy ogólne osłabienie kondycji fizycznej, warto zgłosić się do lekarza, by wykonać odpowiednie badania. Mogą one obejmować standardową analizę krwi i moczu, ale również kolonoskopię i gastroskopię. Takie działanie jest konieczne w przypadku podejrzenia krwawień wewnętrznych. Anemia może być nie tylko schorzeniem samym w sobie, ale również objawem poważniejszych chorób, takich jak nowotwory.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że objawy anemii i nieprawidłowa produkcja krwinek czerwonych mogą być spowodowane także przyjmowaniem niektórych preparatów przeciwbólowych. Także ekspozycja na niektóre środki chemiczne może powodować tak zwaną anemię hemolityczną, polegającą na szybkim rozpadzie czerwonych krwinek. Na szczęście obecne badania wykonywane w przypadku anemii pozwalają nie tylko na potwierdzenie choroby, ale również określenie, z jakim rodzajem ma się do czynienia, co pozwala na szybie podjęcie właściwego leczenia.

Kup poradniki o Refluksie

2 Odpowiedzi do Anemia w różnych okresach życia. Anemia w ciąży.

  1. Marek napisał(a):

    Moja żona miała anemię w ciąży już po 3 miesiącu, ale potem przez długie miesiące jeszcze po porodzie nie mogła się z tego wykaraskać. Właściwie przez cały okres karmienia piersią nie mogła polepszyć wyników krwi i cały czas miała za niskie żelazo. Widać, że poród i ciąża to ogromne obciążenie dla organizmu kobiety.

  2. Gryziu napisał(a):

    Anemia w ciąży może być niezwykle groźna. W takim przypadku nie wystarczy zdrowe odżywianie i rozpisanie diety. Konieczna będzie suplementacji. Mimo ciąży lekarz zapisze leki i będzie się trzeba dostosować, bo zagrożenie anemią to też zagrożenie dla nienarodzonego jeszcze dziecka, a jego choroby to nie przelewki. Zwłaszcza w początkowym okresie życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

25 + = 35