Implanty zębowe – przyszłość stomatologii

Implanty zębowe to inaczej drugie zęby. Każdy z nas marzy o białym, pełnym uśmiechu, ale niestety mało kto może się tym poszczycić. Z biegiem lat zęby psują się, ścierają. Często muszą zostać usunięte. Braki zębowe są przyczyną kompleksów oraz negatywnie wpływają na zdrowie. Na pomoc osobom, które chcą mieć znów piękne zęby powstały implanty stomatologiczne.

 Implanty zębowe – co to tak naprawdę jest?

Implanty zębowe to wykonana z tytanu lub tlenku cyrkonu śruba, którą wszczepia się bezpośredni w kość, w miejsce po naturalnym zębie. Na implancie umieszczony jest łącznik, a na nim korona lub które imitują naturalne zęby.

Implanty stomatologiczne – rodzaje implantów, co oferuje nowoczesna stomatologia

Implanty stomatologiczne występują w wielu typach, najbardziej znane rodzaje implantow to:

 • BICON – krótkie implanty
  to implanty stomatologiczne  produkowane w Ameryce. Różnią się od pozostałych tym, że są krótkie. Oznacza to, że można je zastosować u osób, którym brakuje kości. Nie trzeba stosować wtedy drogich i czasochłonnych zabiegów okołoimplantacyjnych tj. odbudowa kości czy podniesienie dna zatoki szczękowej )
  Implanty Bicon są  produkowane już od ponad 25 lat, co czyni je wiarygodnymi i sprawdzonymi.


 • BEGO- niemieckie nowocześnie implanty zębowe 
  Bego to implanty zębowe o klasycznym kształcie śruby. Charakteryzuje je najdłuższy okres badan. Są uniwersalne, można je zastosować do każdej twardości kości. Są doskonale  do leczenia implantologicznego w trudniejszych przypadkach, np.  w przypadku kości o rzadszej gęstości. Mogą być również stosowane przy implantologii natychmiastowej . Istnieje wiele rodzajów implantów Bego, ale wszystkie cechuje  nowoczesność, są testowane klinicznie, mają bioniczny kształt mikrogwinu, który zwiększa  powierzchnie kontaktu implantu z kością. Posiadają powierzchnie o najwyższej czystości i jednorodności.


 • ASTRA – implanty zębów firmy Dentsplay
  Astra, te implanty  wyróżnia  dożywotnia gwarancja, którą zapewnia producent. Są bardzo dobrze przebadane klinicznie, wytwarza się je w oparci o nanotechnologię . Ich główne zalety to zmodyfikowana powierzchnia, która zapewnia szybsze gojenie i integracje z kością, stożkowe, wykonywane indywidualnie łączniki, samopozycjonujące elementy, które ułatwiają montaż. Implanty Astra zapewniają szybkie gojenie, bardzo dobrze integrują się z kością, chronią przez zanikiem tkanki kostnej.

Implant stomatologiczny

Implanty zębowe – kiedy się je zakłada , wskazania do założenia implantów zębów

Implanty zębowe mozna zakładać w różnych sytuacjach. Wskazania do założenia implantów zębowych to braki  pojedynczego zęba, kilku zębów lub całego uzębienia. Implanty zęby pomagają pozbyć się wstydliwego problemu, który nie pozwala się uśmiechać i swobodnie gryźć pokarm. Implanty  zębowe montowane są na stałe, dlatego zakładając je, unika się problem wyjmowania protezy na noc. Implanty zębowe podnoszą komfort życia, poprawiają wygład i samopoczucie.

Implanty zębowe  przeciwwskazania – względne i bezwzględne

Implanty zębowe mają przeciwwskazania. Można je podzielić na względne, z którymi można sobie poradzić oraz bezwzględnie, które uniemożliwiają proces założenia implantów. Większość przeciwwskazań można wyeliminować, poprzez odpowiednie leczenie.

Do głównych przeciwwskazań możemy zaliczyć: zaburzenia w budowie błony śluzowej, ciąża, wiek poniżej 18 rz. , choroby nowotworowe, choroby krwi, cukrzyca, paradontoza, osteoporoza, brak miejsca w zwarciu, bruksizm itp.

Aby dokładnie zbadać warniki do założenia implantów należy wykonać dokładne badania tj. tomografie komputerowa, rtg pantomograficzne, dokładny wywiad i badanie w gabinecie.

Implanty stomatologiczne – przebieg leczenia, przygotowanie i zabieg, jak wygląda  proces implantologiczny

Implanty stomatologiczne wymagają  czasu. Przebieg leczenia, przygotowanie i zabieg to kilkuetapowy proces, który trwa około pół roku. Pierwsza wizyta to konsultacja, na której lekarz bada pacjenta, przeprowadza wywiad, wykonuje lub zleca badania ( TK, RTG i inne). Przedstawia możliwe opcje i kosztorys. Trzeba pamiętać, że do zabiegu implantacji można przystąpić po wyleczeniu wszystkich chorób zębów i przyzębia.

Kolejny etap to wszczepienie implantu. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, trwa do dwóch godzin. Lekarz nawierca otwór i zakłada implant. Czasami potrzebne są dodatkowe zabiegi odbudowujące kość. Na koniec zszywa ranę. Sam zabieg jest bezbolesny. Ból może pojawić się po ustaniu znieczulenia. Ustępuje po kilku dniach. W tym czasie zażywa się antybiotyk i środki przeciwbólowe.

Kolejne tygodnie to okres osseintegracji, czyli proces w którym implant zrasta się z kością. W tym okresie zalecane są wizyty kontrolne, pierwsza to zdjęciu szwów po około 7 dniach.

Implanty zębowe zrastają się z kością około 4-6 miesięcy. Po tym czasie lekarz pobiera wycisk , który przekazuje do pracowni protetycznej. Ostateczny etap to założenia korony lub mostu.

Implanty zębowe – alternatywy: proteza/most – co zamiast implantu

Implanty zębowe to nie jedyne rozwiązanie. Są różne alternatywy, ale implant zębowy  jest najlepszym wyborem. Jednak nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić. Innym rozwiązaniem w przypadku braków zębowych są mosty lub protezy wyjmowane.

Mosty to uzupełnienia stałe, które pozwalają odbudować brakujące żeby. Składają się z filarów i przęsła. Ich zasadniczą wadą jest to, że trzeba oszlifować filary czyli zęby własne.

Inne rozwiązanie to protezy wyjmowane. Jest to najmniej komfortowe rozwiązanie. Stosuje się je w przypadku ubytku kilu zębów jak i całkowym bezzębiu. Trzeba je wyjmować na noc. Wymagają dłuższe czasu na przyzwyczajenie. Trzeba je wymieniać co kilka lat. Bywają niestabilne, mogą powodować zanik dziąseł. Jest kilka typów protez ruchomych tzn. protezy szkieletowe, akrylowe, i nakładowe.

Implanty zębowe

Implanty zębowe – jak po zabiegu dbać o implanty –  ważne informacje

Implanty to nasze drugie zeby. Jak po zabiegu należy dbać o implanty? To pytanie nurtuje wielu przyszłych pacjentów. Po samym zabiegu przez dwie godziny należy nie jeść i nie pić. Pierwszy posiłek można spożyć po 4 godzinach, powinien być miękki. Przez kilka nie należy płukać ust , zalecane jest nie palenie tytoniu przez kilka dni.  Przez kolejne kilka dni należy jeść pokarmy letnie i o papkowatej konsystencji. Później o  implanty zębowe należy dbać tak, jak o własne zęby. Zalecane są kontrolne wizyty u lekarza ( najlepiej co pół roku ).

Ważne jest regularne czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym. W domu do higieny warto używać irygatora, nici dentystyczne oraz szczoteczkę międzyzębową. Rano i wieczorem należy wypłukać zęby odpowiednim płynem. Podstawą jest oczywiście dokładne mycie zębów, co najmniej dwa razy dziennie. Takie postępowanie pozwoli nam wyeliminować komplikacje np.  stan zapalny wokół implantu.

Implanty zębowe  są coraz powszechniej stosowane. Gdy stracimy nasze naturalne zęby, implanty zastępują je niemal idealnie.  Mimo wysokiej ceny decyduje się na nie coraz większa liczba osób. Implantologia to dziedzina wiedzy , która ciągle się rozwija, wprowadza się coraz nowsze, lepsze rozwiązania. Mamy coraz więcej specjalistów implantologów, którzy są w stanie wykonać najbardziej skomplikowane zabiegi.

Kup poradniki o Refluksie

2 Odpowiedzi do Implanty zębowe – przyszłość stomatologii

 1. 3dmund23 napisał(a):

  Implanty zębowe są na pewno dużo lepszym wyborem niż wstawianie sobie mostu zębowego, w który trzeba spiłować sobie sąsiednie zęby..

 2. menson421 napisał(a):

  @3dmund23 masz racje, ale są równiez uzasadnione przypadki, w których lepiej jest skorzystać z mostu. Ja gdy straciłem dwa zęby obok siebie wybrałem most. Filary, na których zawieszonno most również były do naprawy, więc most był dla mnie idealny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 3