Gronkowiec u dzieci
Gronkowiec złocisty (inaczej gronkowiec skórny) to bakteria żyjąca na skórze i w jamie ustnej wielu osób. W takim stanie nie powoduje jednak zachorowania. W momencie, kiedy skóra jest uszkodzona, bakterie gronkowca wnikają przez ranę do ciała, powodując liczne infekcje. Są one dość częste w przypadku dzieci. Dlatego też, aby im zapobiegać, trzeba zachęcać maluchy do dbania o higienę, np. częste mycie rąk.
Jak rozprzestrzenia się gronkowiec?
Bakterie gronkowca mogą wędrować od osoby do osoby. Poza tym dzieci często przenoszą gronkowca z jednej części swojego ciała na drugą. Poza tym zarażać mogą też osoby trzecie, dlatego też trzeba przede wszystkim często myć ręce. Dzieci od najmłodszych lat muszą więc być uczone higieny.
Jeśli dziecko cierpi na egzemę czy inną chorobę skóry, która częste mycie utrudnia, warto skonsultować się z lekarzem. Trzeba też odpowiednio obchodzić się z ewentualnymi ranami. U dzieci nietrudno bowiem o zadrapania czy skaleczenia. Rodzice muszą więc dbać o dokładne oczyszczanie wszystkich ran, znajdujących się na skórze dzieci. Wszelkie skaleczenia nie mogą mieć kontaktu z czynnikami zewnętrznymi. Do zakażenia niekiedy dochodzi też w szpitalu.
Gronkowiec u dzieci – objawy
Przede wszystkim zakażenie gronkowcem objawia się poprzez zaczerwienioną i bolesną skórę, a także wypełnione ropą elementy na ciele. Pojawia się też gorączka i osłabienie. Z lekarzem trzeba skonsultować również wtedy, gdy w rodzinie w tym samym czasie pojawiały się co najmniej dwie infekcje skórne.
Jeśli u malucha doszło do infekcji gronkowcem, nie wolno przede wszystkim wpadać w panikę. Większość infekcji miejscowych można wyleczyć za pomocą mydła antybakteryjnego, ciepłych kąpieli oraz maści z antybiotykiem. Aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się infekcji, każdorazowo trzeba zakażoną skórę wycierać ręcznikiem. Poza tym niekiedy przepisuje się też doustny antybiotyk. Kuracji tego typu nie wolno pod żadnym pozorem przerywać. Jeśli infekcja jest poważna, to konieczna może być też hospitalizacja.
Powikłania po gronkowcu
Bakterie gronkowca złocistego powodować mogą cellulit, zespół wstrząsu toksycznego, zatrucia pokarmowe, czyraki, liszajce czy zapalenie mieszków włosowych. Zapalenie mieszków to nic innego, jak infekcja kieszonek, znajdujących się pod skórą, z których wyrastają włosy. Przy skórze pojawiają się wówczas niewielkie krostki z białym czubkiem. Zapalenie tego typu może zniknąć, ale czasem przeradza się w czyraka. W przypadku czyraka, infekcja gronkowcem rozwija się coraz głębiej. W niektórych przypadkach dotyka też gruczołów łojowych i bywa bardzo bolesna. Z czasem skóra staje się czerwona, a nad zainfekowanym miejscem pojawia się spory obrzęk. W końcowej fazie skóra nad infekcją jest tkliwa i pojawia się czyrak z białą główką. Z czasem może ona pęknąć, a z czyraka wydostaje się krew lub ropa. Czyraki występować mogą na różnych częściach ciał – często pojawiają się między innymi w pachwinach, na ramionach czy na pośladkach, ale nie ma tu reguły.
Dodaj komentarz