Jak leczyć łupież pstry?

W dzisiejszym, otwartym świecie, choroby skóry są nadal tematem wstydliwym i bardzo trudnym. Spowodowane jest to uwidacznianiem się ich na ciele. Doprowadzają często do zmian, które nie są w pełni akceptowane przez społeczeństwo. Rzecz podobnie ma się z łupieżem pstrym. Jego wynikiem, jest pojawienie się na skórze specyficznych plam. Na ataki, szczególnie narażone są owłosione części ciała, takie jak skóra głowy, nogi, ręce, a nawet brzuch, czy plecy.
Przyczyny łupieżu pstrego

By móc walczyć z choroba, trzeba najpierw poznać jej przyczyny. Za jego powstaniem, stoją drożdżaki żyjące cały czas na naszej skórze. W normalnych warunkach, nie wywołują negatywnych efektów, jednak w różnych, nietypowych warunkach mogą wywołać zmiany naskórne. Za czynniki współodpowiedzialne, za łupież pstry uznaje się:

  • nieprawidłową reakcję układu odpornościowego,
  • choroba,
  • tłusta cera,
  • kuracja antybiotykowa, zmiany hormonalne,
  • ciąża,
  • klimat i potliwość.

Oczywiście, czynników można wymienić znacznie więcej, jednak te są najpowszechniej występujące. Dowiedz się jak wyleczyć łupież pstry – skutecznie. Wśród rzadszych wymienia się tendencje rodzinne i zjawisko dojrzewania (oczywiście samo dojrzewanie nie ma nic do łupieżu pstrego, tylko następujące wtedy w organizmie zmiany hormonalne).

Jakie objawy ma łupież pstry?

Przede wszystkim poznamy go po charakterystycznych plamach, na których znajdziemy łuszczący się naskórek. Podrażnione miejsca swędzą i się zaczerwieniają, natomiast naskórek z czasem odpada.

Jak leczyć łupież pstry?

Leczenie łupieżu pstrego może trwać bardzo długi okres, mowa tu nawet o kilku miesiącach. Domowe sposoby na łupież pstry takie jak zaaplikowanie specjalnych leków, które zakupimy w aptece. Są to najczęściej szampony bez szkodliwego silikonu ale znajdziemy też maści i kremy. Wszystko zależy od tego, w jakim miejscu łupież pstry wystąpił. Jeśli te leki nie pomagają, należy udać się do dermatologa. Lekarz przepisze nam leki dostępne na receptę, które mają często dużo mocniejsze działanie, niż te oferowane bez zgody specjalisty.

Gdy już wiemy, jak leczyć łupież pstry to pamiętajmy, że to nie koniec naszej walki z nim. Często po kilku miesiącach, następuje nawrót choroby, dlatego jeśli już raz go pokonaliśmy, to zaopatrzmy się w środki zapobiegające jego nawrotom.

Co zrobić, by uniknąć choroby?

Choć czasem to niemożliwe, w niektórych przypadkach, nasze zachowanie może nas uchronić przed łupieżem pstrym. By mieć pewność, że jesteśmy bezpieczni, starajmy się dbać o higienę osobistą. Po wizytach miejscach publicznych, takich jak solaria i baseny, starajmy się dokładnie umyć.

Gdy widzimy pierwsze objawy łupieżu nie czekajmy, tylko od razu udajmy się do apteki. Te kilka prostych zasad, może nas uchronić przed długim i męczącym leczeniem tej powszechnej, ale trochę wstydliwej choroby.

Jeśli jednak już się zaraziliśmy, to nie wstydźmy się prosić w aptece o leki lub o wizytę u dermatologa. Nie jest to zbyt poważna choroba skóry, ale może nam znacznie uprzykrzyć życie, dlatego najlepiej zdusić ją w zarodku. Wtedy też, najłatwiej pokonać ją całkowicie i mieć pewność, że już nie nawróci.

Kup poradniki o Refluksie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1